Fraudă de milioane de euro cu fonduri europene în agricultură, anchetată de DNA împreună cu procurorii din alt stat european

Călin Nistor, procurorul-şef interimar al DNA, a anunţat miercuri că procurorii anticorupţie anchetează, împreună cu autorităţile dintr-o ţară din sud-vestul Europei, un dosar de fraude cu fonduri europene în agricultură, în care prejudiciul se ridică la mai multe milioane de euro.
Iulian Tudor
30 oct. 2019, 12:05
Fraudă de milioane de euro cu fonduri europene în agricultură, anchetată de DNA împreună cu procurorii din alt stat european

„Desfăşurăm urmărirea penală în dosare în care colaborăm atât cu OLAF, cât şi cu colegi din alte state membre în echipe comune de anchetă, cu sprijinul EUROJUST. O astfel de echipă comună de anchetă este în prezent în derulare într-un caz în care colegii noştri colaborează cu procurori dintr-o ţară din sud-vestul Europei şi desfăşoară activităţi de cercetare a unor persoane suspectate de săvârşirea a zeci de fraude în sectorul agricol prin folosirea de declaraţii false de închiriere sau concesiune de terenuri şi angajarea unor drepturi la plată ilegale. În urma săvârşirii acestor infracţiuni, suspecţii au obţinut fraudulos milioane de euro din fonduri europene, parte din sumă fiind reinvestită, prin spălare de bani, în România”, a declarat Călin Nistor în cadrul unei dezbateri a procurorilor DNA despre efectuarea anchetelor în cazul fraudelor cu bani UE, potrivit Agerpres.

Călin Nistor a mai precizat că un rol important în detectarea şi investigarea fraudelor cu fonduri UE îl are colaborarea DNA cu Direcţia de Luptă Anti-Fraudă (DLAF) şi cu Oficiul European Anti-Fraudă (OLAF).

„În ultimii 4 ani, DNA a primit 241 sesizări de la DLAF şi OLAF privind suspiciuni de comitere a unor infracţiuni împotriva intereselor financiare ale UE, iar, pe de altă parte, procurorii DNA au solicitat frecvent sprijinul DLAF în desfăşurarea anchetelor deschise în această materie. În cauze complexe, cu elemente transnaţionale, a fost necesară în 2018 trimiterea de cereri de comisie rogatorie sau ordine europene de anchetă, după caz, autorităţilor judiciare din ţările membre UE precum Italia (cele mai multe), Ungaria, Franţa, Germania, Polonia, Irlanda, sau unor state terţe precum SUA, Turcia, Serbia sau Liban”, a precizat Nistor.

Şeful DNA a prezentat şi date statistice ale anchetelor privind fondurile europene.

„În ultimii 4 ani, (anul 2019, nefiind încheiat, nu intră în calcul), DNA a trimis în judecată 938 inculpaţi, în 363 cauze, pentru comiterea unor infracţiuni împotriva intereselor financiare ale UE. Prejudiciul reţinut în aceste cauze a fost de 494 milioane lei, din care aproximativ 90% reprezintă prejudiciu la bugetele Uniunii Europene. În aceeaşi perioadă de referinţă, instanţele de judecată au condamnat deja 452 de inculpaţi şi au obligat persoanele condamnate la despăgubiri către părţile civile în valoare de aproximativ 140 milioane lei”, a declarat Călin Nistor.

Citeşte şi: Procurorul-şef interimar al DNA: Dan Barna nu are calitate de suspect sau inculpat în vreun dosar al DNA

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Am făcut calculul! Câți bani ar încasa statul dacă și Catedrala Mântuirii ar fi impozitată: „De ce persoanele cu dizabilități – da, și bisericile – nu?”
Capital.ro
Stagiu militar obligatoriu în România? Radu Miruță: Tocmai s-a încheiat discuţia. Decizie pentru românii cu vârste între 18 și 35 de ani
Playtech.ro
Câți kilometri de autostrăzi și drumuri expres se vor inaugura în România în 2026
Adevarul
Macron insistă să negocieze cu Putin. Cum ar trebui decriptat la București planul Franței: „E liderul de care Europa avea nevoie”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Mario Iorgulescu a dezvăluit ce s-ar fi întâmplat chiar înaintea accidentului mortal comis: ”M-a sunat Alex Pițurcă. Tata le-a zis să nu îmi dea cheile de la mașină!”
MediaFlux
Primele imagini cu Șerban Huidu la volan de când și-a luat iar permisul! Cârcotașul conduce un „Merțan” și fumează trabucuri FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend