Fricile copilului legate de grădiniţă. Ce trebuie să ştii

Fricile copilului legate de gradinita nu sunt neintemeiate. Pentru a preintampina fricile copiilor legate de gradinita, multi educatori planuiesc in primele saptamani intalniri, astfel incat parintii sa se implice in activitatile copiilor de la gradinita. Incearca sa ajungi la aceste activitati. Ele sunt menite sa ii faca pe cei mici sa se simta confortabil si sa isi tempereze temerile legate de gradinita.
Filip Stan
22 mart. 2019, 10:10
Fricile copilului legate de grădiniţă. Ce trebuie să ştii

Principalele frici ale copilului sunt legate de faptul ca:

– se separa de parinti

– nu stie pe nimeni acolo

– e posibil sa se rataceasca

– nu stie ce vor face ceilalti copii

– este/va fi timid si/sau nu se va descurca acolo.

Pune-i intrebari copilului tau si asculta-l cu atentie. Asa vei sti ce anume il sperie si poti lucra cu aceste temeri pentru a i le indeparta. Nu trebuie sa i le blochezi si sa-i spui ca nu sunt intemeiate. Ele sunt perfect intemeiate si, ca sa il scapi de ele, este necesar sa-i intaresti increderea de sine.

Este copilul pregatit de gradinita?

Raspunsul la aceasta intrebare se poate transforma in capcana. E dificil sa fii obiectiv cand este vorba despre propriul copil. Insa poti intocmi cu sinceritate o lista de puncte forte si puncte slabe legate de comportament, abilitati etc. Daca ti se pare ca plusurile sunt mai putine decat minusurile, nu trebuie sa disperi. Fiecare copil are propriul orar de dezvoltare, chiar daca provin din aceeasi familie si primesc aceeasi educatie.

Iata cateva repere realizate de educatori care sa te ghideze in a sti daca este sau nu copilul tau pregatit de gradinita.

– limbaj imatur

– teama de separare

– putere de concentrare mica

– e in miscare tot timpul

– ii poti distrage atentia usor

– abilitati motrice mai putin dezvoltate (taiat, colorat etc.)

– are nevoie permanenta de supraveghere la locul de joaca pentru a respecta regulile

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR.RO.

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Fanatik.ro
Prietenul lui Michael Schumacher, mărturisire sfâșietoare! Lovitură cruntă pentru fanii fostului pilot de Formula 1
Capital.ro
Doliu în fotbal. Legenda lui AC Milan a murit: Mâinile sale ca niște „clești” au făcut din Milan un protagonist al numeroaselor victorii
Playtech.ro
Celofan, ciolofan sau ceolofan: cea mai comună greșeală pe care o fac românii. Puțini știu varianta corectă
Adevarul
Aleksandr Dughin, ideologul Kremlinului, reacționează la planul de pace al SUA: „Ucraina va fi a noastră complet în maximum doi ani”
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
BURSELE copiilor se vor plăti mai DEVREME în decembrie. Când intră BANII pe card
iamsport.ro
Ion Țiriac acuză că României i-a fost ”furată” o medalie la Jocurile Olimpice: ”Vă demonstrez că a fost manipulată treaba!”
MediaFlux
Drona apărută pe radare de dimineață în Tulcea și Galați, găsită căzută în Vaslui, anunță ministrul Apărării. Ionuț Moșteanu: Nu avea încărcătură explozivă FOTO
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică