Fructele verii se lasă așteptate din cauza vremii neobișnuit de reci, care a dat peste cap calendarul agricol și a pus în pericol recoltele. Fermierii din zona Dăbuleni, județul Dolj, avertizează că temperaturile de doar 12-14 grade Celsius și cerul constant înnorat blochează evoluția plantelor.
Pentru a limita pagubele, producătorii au dublat foliile de protecție, însă cei care au plantat pepenii timpuriu fac eforturi disperate pentru a salva culturile de îngheț.
În lipsa produselor locale, tarabele sunt ocupate acum de marfă din Grecia sau Spania, însă prețurile sunt pe măsură: un kilogram de căpșuni costă aproximativ 15 lei, în timp ce pepenii de import se vând cu cel puțin 10 lei kilogramul.
Întârzierea producției românești nu este doar o problemă de calendar, ci și una financiară. Pentru a salva culturile de la îngheț, fermierii investesc masiv în sisteme de protecție suplimentare (folii microporoase, sisteme de încălzire sau tratamente speciale). Aceste cheltuieli neprevăzute se vor reflecta direct în prețul final de la tarabă, făcând produsele locale mai scumpe decât în mod normal.
Corcodușele au devenit reginele fructelor de sezon după ce au fost promovate intens pe rețelele sociale. Clipurile cu influencerii care mănâncă fructele stropite cu lămâie și presărate cu sare au devenit virale și au crescut prețul banalelor fructe.
Fructele importate din Grecia sau Turcia au ajuns să coste 200-250 de lei kilogramul, în timp ce cireșele costă 100 de lei. De asemenea, banalele corcodușe costă mai mult și decât fructele exotice aduse din Mexic sau Thailanda.
Cererea mare a dus la situații neobișnuite. Comercianții din piețe au ajuns să vândă corcodușe la bucată, pentru cei care vor să țină pasul cu moda online. Un pahar cu 12 bucăți costă 45 de lei. (Vezi AICI mai multe detalii)