FSCB – MILSAMI ORHEI 2-0 în Europa League

FCSB a câştigat, joi, pe teren propriu, meciul cu Milsami Orhei, contând pentru prima manşă a turului 1 preliminar din Europa League. Returul se joacă joia viitoare, în Republica Moldova.

11 iul. 2019, 17:52

FCSB a învins-o Milsami Orhei, 2-0, în prima manșă din turul 1 al preliminariilor Europa League. Contra unui adversar modest, roș-albaștrii n-au „sclipit” la debutul lui Bogdan Andone, dar au rezolvat calificarea în turul următor.

FCSB a deschis scorul după 12 minute, grație lui Florin Tănase. Decarul roș-albaștrilor a luat pe contr propriu o acțiune și a șutat nemilos de la marginea careului. Cum moldovenii n-au contat deloc în ofensivă, posesia i-a aparținut într-un procent covârșitor jucătorilor lui Andone. Până la pauză, FCSB a mai ratat câteva oportunități bune, cel mai aproape de gol fiind Iulian Cristea, blocat de portarul Chirinciuc.

FCSB a început tare repriza secundă și a înscris repede, la fel ca în startul meciului. Marcatorul? Același Florin Tănase, cu o execuție de finețe din interiorul careului după o pasă a lui Hora.

În minutul 24, publicul de pe stadionul din Giurgiu a scandat numele Simonei Halep. Fanii au ales minutul 24 deoarece la finala cu românca, Serena Williams vizează trofeul de Grand Slam cu numărul 24.

L.  Filip a fost eliminat în minutul 72, la 9 minute după ce fusese trimis în teren. Mijlocașul a văzut două cartonașe galbene pentru două faulturi.

FCSB MILSAMI ORHEI 2-0 (1-0)

Fl. Tănase 12, 56

FCSB: A. Vlad – Cl. Belu, I. Cristea, Planic, M. Roman – Oaidă (62 L. Filip), Nedelcu, Fl. Tănase – D. Man (78 Ov. Popescu), I. Hora, Fl. Coman (90 C. Dumitru). Antrenor: Bogdan Andone.

Milsami Orhei: Chirinciuc – Jardan, Crăciun, Bolohan, Plătică – Antoniuc, Rusnac, Onica, Stână (84 Antoniuc) – Andronic, Nazar (60 Zagaevschi). Antrenor: Veaceslav Rusnac.

Cartonaşe galbene: L. Filip 64, 72 / Platica 33, Crăciun 58, Jardan 69

Cartonaş roşu: L. Filip 72

Au arbitrat: Kristoffer Hagenes (central) – Magnus Lundberg, Anders Olav Dale (asistenţi) şi Trygve Kjensli (rezervă) -toţi din Norvegia.