FSLI acuză Guvernul că intervine în deciziile instanţelor şi cere sesizarea CCR

Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI) spune că Guvernul încalcă prevederile Constituţiei privind separaţia puterilor în stat, întrucât intervine în deciziile instanţelor de judecată, şi solicită preşedintelui Klaus Iohannis, Avocatului Poporului şi Consiliului Superior al Magistraturii să sesizeze Curtea Constituţională cu privire la un conflict juridic între Guvern şi instanţe. FSLI acuză Executivul că nu respectă deciziile instanţei supreme, potrivit cărora angajaţii din învăţământ care au câştigat în instanţă plata unor drepturi salariale ar trebui să beneficieze şi de dobânzi penalizatoare.
Alina Costache
04 mai 2018, 07:24
FSLI acuză Guvernul că intervine în deciziile instanţelor şi cere sesizarea CCR

Într-un comunicat transmis vineri, FSLI anunţă că a solicitat Avocatului Poporului să sesizeze Curtea Constituţională cu excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. XII din O.U.G. nr. 25/2018 privind unele măsuri fiscal-bugetare, arătând că Guvernul încalcă principiul separaţiei puterilor în stat. De asemenea, FSLI s-a adresat preşedintelui Klaus Iohannis şi Consiliului Superior al Magistraturii, solicitându-le să sesizeze Curtea Constituţională cu privire la conflictul juridic declanşat de Executiv, de natură constituţională, dintre Guvern, reprezentat de prim-ministru, şi autoritatea judecătorească, reprezentată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi instanţele naţionale.

„Prin art. XII din Ordonanţa de urgenţă nr. 25/2018, Executivul a stabilit ca angajaţii din sistemul de învăţământ care au câştigat în instanţă plata unor drepturi salariale, dar pe care le-au primit cu întârziere , să primească dobânzi remuneratorii, şi nu dobânda penalizatoare aşa cum prevăd hotărârile instanţelor naţionale, în baza celor trei decizii pronunţate de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Completul competent să soluţioneze recursul în interesul legii şi completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept – prin care s-a stabilit că se cuvin dobânzi penalizatoare pentru plata eşalonată a drepturilor salariale acordate de instanţele judecătoreşti. Cu alte cuvinte, Executivul încalcă unul dintre principiile de bază ale democraţiei şi Constituţia României, fapt extrem de grav, care poate constitui un precedent periculos. Facem cunoscut faptul că diferenţa între dobânda remuneratorie, pe care vrea să o acorde Executivul şi cea penalizatoare, stabilită de instanţele judecătoreşti, este de 4% ca valoare. Prin urmare, Guvernul României este dispus să încalce principiul separaţiei puterilor în stat, pentru a face o economie nesemnificativă la buget”, arată FSLI.

Preşedintele federaţiei sindicale, Simion Hancescu, spune că decizia Guvernului prin care se modifică tipul de dobândă pe care ar trebui să o primească angajaţii din educaţie, deşi există hotărâri judecătoreşti definitive, reprezintă o încălcare a principiului separaţiei puterilor în stat, garantat de Constituţie.

El afirmă că, dacă acest lucru nu va fi analizat de Curtea Constituţională, care să ia o decizie în privinţa constituţionalităţii articolului XII din Ordonanţa de urgenţă 25/2018, se va ajunge la un precedent periculos.

„Gândiţi-vă ce rol ar mai avea instanţele de judecată, dacă Guvernul acestei ţări ar emite acte normative prin care să anuleze hotărâri date de acestea. De ce am mai avea separaţia puterilor în stat, dacă, în definitiv, cel care stabileşte este Executivul, în funcţie de interesele politice? Sper că Avocatul Poporului va sesiza Curtea Constituţională cu privire la această problemă extrem de gravă”, a declarat preşedintele FSLI, Simion Hancescu.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Undă verde pentru megaproiectul de 1 miliard de euro de lângă București. Spaniolii au rămas șocați: „Cel mai ambițios pas din istoria recentă a României”. Foto
Capital.ro
Doliu fără margini. România a pierdut un mare artist și profesor după Crăciun: Dascăl plin de pasiune, artist sensibil și om dedicat
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
„Faceți din Putin obstacolul” – sfaturile unui diplomat american veteran pentru Zelenski înaintea întâlnirii cu Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Imagini teribile de la incendiul din București! Ultimele informații oficiale VIDEO
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend