Fumatul interzis într-una dintre cele mai iubite destinații turistice ale românilor

Fumatul va fi interzis definitiv într-una dintre cele mai iubite destinații turistice ale românilor, începând cu 1 noiembrie 2025.
Alina Costache
16 apr. 2025, 13:33
Fumatul interzis într-una dintre cele mai iubite destinații turistice ale românilor

Fumatul interzis într-una dintre cele mai iubite destinații turistice ale românilor. Autoritățile din Maldive vor implementa o nouă legislație care interzice achiziționarea și consumul de produse din tutun pentru cei născuți după 1 ianuarie 2007.

Decizia a fost anunțată oficial de un reprezentant al administrației președintelui Mohamed Muizzu. Acest demers legislativ face parte dintr-un pachet mai larg de măsuri pentru protejarea sănătății publice. Măsura vizează atât populația locală, cât și turiștii, potrivit redactia.ro.

Citește și: Veste năucitoare pentru românii fumători. Se dublează accizele la tutun și se scumpesc țigările

Interdicția nu se limitează doar la țigările clasice, ci se extinde la toate formele de tutun, inclusiv țigările electronice și dispozitivele de vapat. Legislația prevede măsuri treptate pentru eliminarea produselor din tutun din societatea maldiviană.

Citește și: Oraşul din România în care se va interzice fumatul şi în aer liber. Amenzi uriaşe pentru cei ce nu vor respecta noua hotărâre

În prezent, țigările și dispozitivele de fumat sunt deja reglementate strict în Maldive. Doar persoanele de peste 21 de ani pot cumpăra sau introduce în țară produse din tutun. Vânzarea produselor din tutun către minori sub 18 ani va fi complet interzisă.

 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Un jucător de tenis s-a logodit cu fiica celebrului Pavel Nedved, fost jucător la Juventus: ”Până la moarte și dincolo de ea!”
Capital.ro
Românii care trebuie să schimbe buletinul. S-a dat termen de 30 de zile. Se aplică amendă dacă nu este actualizat
Playtech.ro
Cum îți dai seama că moarea e bună. Semnul care arată că varza e reușită
Adevarul
Elevi medaliați internațional nu mai primesc burse sportive, după o decizie a Ministerului Educației. Părinții se revoltă
wowbiz.ro
Primele rezultate ale autopsiei în cazul Sarei, fetița de 2 ani moartă pe scaunul stomatologic! Ceea ce s-a aflat acum e de-a dreptul șocant
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Incredibil ce detaliu important au ignorat cei de la cabinetul stomatologic unde s-a stins fetița de doi ani! Mesajul care răstoarnă investigațiile
iamsport.ro
Șocant! 'Nostradamus' Ion Țiriac anunță miliarde de morți: 'Unde îi îngropi pe toți'. Scenariu apocaliptic
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare. Graficul complet și cum se depune cererea pentru pensie
stirilekanald.ro
„Crema este magistrală, este făcută în laborator” Ancuța Cîrcu răspunde acuzațiilor că ar fi vândut ilegal creme cu mercur: „Sunt femei care nu sunt emancipate”
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume