Furtuni de praf şi grindină în Australia

Furtuni de praf şi averse cu grindină s-au abătut duminică seara şi luni asupra mai multor regiuni din estul Australiei, reprezentând noi provocări pentru zonele deja afectate de criza incendiilor forestiere care încă nu s-a încheiat, relatează AFP.
Filip Stan
20 ian. 2020, 07:43
Furtuni de praf şi grindină în Australia

În oraşul Melbourne, capitala statului Victoria, au fost semnalate căderi importante de grindină duminică seară, în timp ce în unele zone ale acestui stat au căzut ploi torenţiale, perturbând derularea turneului de tenis Australian Open.

Incendii de vegetaţie au loc în fiecare an în Australia, însă sezonul incendiilor a început foarte devreme în acest an şi a fost extrem de intens din cauza secetei prelungite de pe vasta insulă-continent. Suprafaţa terenurilor distruse de flăcări începând din septembrie este mai mare decât Portugalia. În plus faţă de distrugerea a peste 2.000 de locuinţe, incendiile au provocat moartea a cel puţin 29 de persoane.

Imagini spectaculoase filmate în week-end în statul New South Wales au arătat deplasarea unui zid gigantic de praf peste localităţi din interiorul ţării (Outback). Furtunile de praf au transformat ziua în noapte în mai multe oraşe din regiune, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Avertizare NASA: Fumul de la incendiile de vegetaţie din Australia face „turul complet” în jurul lumii

Canberra a fost, de asemenea, afectată de furtuni cu grindină care au smuls copaci din rădăcini.

Serviciile de urgenţă au cerut oamenilor să-şi ducă maşinile la adăpost şi să nu le lase sub copaci sau liniile de înaltă tensiune.

Biroul de Meteorologie le-a cerut locuitorilor din sud-estul statului New South Wales să se pregătească pentru sosirea furtunii. „Furtuni violente riscă să provoace pagube, vânturi puternice şi uneori căderi importante de grindină şi ploi abundente ar putea provoca inundaţii fulgerătoare în următoarele ore”, a transmis instituţia, potrivit Agerpres.

În statul Victoria, unde incendiile de vegetaţie sunt încă active, precipitaţiile din cursul nopţii au fost întâmpinate cu bucurie, însă autorităţile au avertizat şi în legătură cu riscurile asociate ploilor abundente, în special cu posibilitatea producerii alunecărilor de teren. Ele au afirmat, de asemenea, că în pofida acestor precipitaţii, sezonul incendiilor de vegetaţie este departe de a se încheia.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Cum s-a născut unul dintre marii atacanți din istoria lui Dinamo. A luat o primă uriașă pentru un singur gol marcat: “Credeam că vor să mă dea afară!”
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Ilia Malinin, ratare istorică la Jocurile Olimpice de Iarna 2026. Pe ce loc a terminat patinatorul care a făcut senzație pe gheață
Adevarul
Realitatea de pe câmpul de luptă expusă de bloggerii ruși pro-război pe care Kremlinul o neagă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bebeluș a murit după ce a băut lapte de... Vezi mai mult
iamsport.ro
MM Stoica i-a propus fostului idol de la FCSB un post în conducerea clubului
MediaFlux
Moşii de Iarnă 2026 pe 14 februarie. Ce e bine să facem de Sâmbăta Morților
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat