Furtunile pun stăpânire pe ţară. Vezi PROGNOZA METEO PE TREI ZILE

Toamna îşi face apariţia mult mai devreme, următoarele zile fiind dominate de o vreme instabilă, cu furtuni şi grindină. De asemenea, temperaturile vor mai scădea şi nu ne vor mai da bătăi de cap.
Filip Stan
27 aug. 2013, 13:57
Furtunile pun stăpânire pe ţară. Vezi PROGNOZA METEO PE TREI ZILE

Pentru ziua de miercuri meteorologii prognozează o vreme destul de severă în mai multe zone ale ţării. Din cauza instabilităţii atmosferice foarte accentuate, nori grei se adună pe cer pentru mai multe ore şi vor fi averse, fulgere, tunete şi intensificări de scurtă durată ale vântului, în cea mai mare parte a ţării, îndeosebi după-amiază. Izolat va cadea grindină, iar cantităţile de apă vor depăşi 25 l/mp, în special în regiunile sud-vestice şi la munte. Doar în sud-estul extrem vor fi mai puţine astfel de fenomene. Maximele termice, apropiate de cele normale, vor fi de la 19 grade în jumătatea nordică a Moldovei până la cel mult 29 grade în sud-est.

Şi în Capitală, miercuri, norii întunecă cerul câteva ore bune timp în care vor fi averse, fulgere, tunete şi vânt destul de tare. Vremea se şi răcoreşte uşor, maximele nu mai trec de 25, 26 grade.

Joi, norii cu mare dezvoltare verticală ce aduc averse, descărcări electrice şi vânt mai tare în nordul, nord-estul şi centrul ţării, precum şi zonele de munte. Aşteptăm din izolat ploi torenţiale în urma cărora se adună peste 25 l/mp, cu precădere în Moldova, în Maramureş, în nordul Carpaţilor Orientali şi în zona Munţilor Apuseni. În celelalte regiuni ploile şi fenomemele asociate ocupă arii mai restrânse. Dacă în sud vorbim despre vreme caldă încă, în nord e chiar răcoare, maximele sunt de la 16, 17 grade în nordul Moldovei până la 30 în sudul Munteniei.

În Bucureşti, ziua de joi începe cu destul de mulţi nori pe cer, mai sunt condiţii să plouă în primele ore, apoi soarele se arată printe nori. În aceste condiţii se încălzeşte uşor, aşteptăm maxime de 28, 29 grade.

Vineri mai mulţi nori se adună temporar, mai ales peste sud-vestul ţării şi zonele de munte, unde vor fi ceva averse şi descărcări electrice. În celelalte regiuni nori şi soare şi doar pe arii restrânse ploi de scurtă durată şi fenomene electrice. Vântul e mai alert în Dobrogea, iar maximele caracterizează o vreme răcoroasă în majoritatea regiunilor, vorbim despre valori de la 19 grade în nordul Moldovei până la cel mult 26 în sud-vestul Olteniei.

Vineri, norii se adună temporar şi pe cerul Capitalei, unde cresc din nou şansele pentru averse şi descărcări electrice. Maximele prognozate de meteorologi în jur de 25 grade.

Weekendul vine cu vreme răcoroasă în cea mai mare parte ţării, mai ales în primele ore sâmbătă, dar şi duminică dimineaţă vor fi temperaturi cam modeste pentru data din calendar. Maximele de sâmbătă vor în general cuprinse între 19 şi 27 grade. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare, averse, posibil şi descărcări electrice pe arii restrânse în centru şi la munte şi doar izolat în rest. De duminică până spre jumătatea săptămânii viitoare temperaturile cresc uşor şi se apropie de cele normale, iar probabilitatea de ploaie va fi mai mare în regiunile nordice şi la munte.

DailyBusiness
Ce a putut să găsească Piedone la câteva restaurante de pe litoral. ANPC le-a suspendat activitatea pe loc: „A înflorit salcâmul în bucătărie”
Spynews
Elena Udrea iese din închisoare! Tribunalul Prahova a respins contestaţia înaintată de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA)
Bzi.ro
Ultima imagine cu Felix Baumgartner înainte de moarte. Ce a scris alături de imagine
Fanatik.ro
Cât trebuie să mănânci, de fapt, la vârsta de 50 de ani. Cele mai bune sfaturi ale unui nutriționist celebru
Capital.ro
Cartea de identitate trebuie schimbată neapărat. Românii sunt obligați. Anunț oficial de la Primărie
Playtech.ro
Cine se bate pe averea de 250 de milioane de euro a lui Felix Baumgartner. Mihaela Rădulescu nu are nicio șansă
DailyBusiness
Ce avere a lăsat Felix Baumgartner. Cine sunt succesorii legali ai iubitului Mihaelei Rădulescu
Adevarul
Israelul publică noi fotografii cu liderul de facto al Hamas. Cum încearcă să se ascundă ultimul comandant de rang înalt rămas în viață
wowbiz.ro
„Noi am fost DRAGOSTE”. Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea lui Felix Baumgartner
Spynews
Unde a fost găsită adolescenta de 14 ani, din Brăila, dispărută de aproape o săptămână. Părinții sunt încă în stare de șoc: "Are vânătăi"
Spynews
Sânziana Negru și Ștefan Floroaica și-au amenajat un colț de rai! Cum arată casa străbunicilor, după renovare | VIDEO
Evz.ro
Inflația explodează în România. Avertisment crunt din partea BNR
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Cum arată piscina complexului italian în care s-a prăbușit Felix Baumgartner
kanald.ro
Horoscop săptămânal Thomas Rob pentru 21 - 28 iulie 2025: Se dezlănțuie haosul pentru nativi! Se vor confrunta cu certuri, secrete și despărțiri
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, prima REACȚIE după moartea lui Felix Baumgartner. A postat un mesaj sfâșietor
Playsport.ro
Autopsia lui Felix Baumgartner a fost finalizată. Care a fost, de fapt, ce au descoperit medicii...
Capital.ro
Președintele Nicușor Dan, anunțul serii despre pensii: Eu am spus că a fost o greșeală...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu Nicolae Dică și soția lui, în costum de baie roz, la plajă
stirilekanald.ro
VIDEO Noi detalii despre accidentul în care a murit Felix Baumgartner. Ce i-a adus, de fapt, sfârșitul
Fiica lui Sebastian Burduja a murit la 3 ani
MediaFlux
Vârsta de pensionare crește la 70 de ani! Se va aplica tuturor persoanelor născute după 31 decembrie 1970. Dezbateri privind noua lege într-o țară europeană
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Hidrocentrala Răstolița renaște după trei decenii de pauză. Ministrul Energiei: „Fac tot ce ţine de mine ca să deblochez situatia”