Gabriel Pleşa, reconfirmat în funcţia de primar la Alba Iulia. Candidatul PNL a câştigat detaşat un nou mandat

Confrom rezultatelor parţiale, Gabriel Pleșa, actualul primar al municipiului Alba Iulia din partea PNL, câștigă un nou mandat.
Filip Stan
10 iun. 2024, 10:57
Gabriel Pleşa, reconfirmat în funcţia de primar la Alba Iulia. Candidatul PNL a câştigat detaşat un nou mandat
Gabriel Pleşa, reconfirmat în funcţia de primar la Alba Iulia. Candidatul PNL a câştigat detaşat un nou mandat

Gabriel Pleşa, reconfirmat în funcţia de primar la Alba Iulia. După numărarea a 89% din voturi, rezultatele arată că Gabriel Pleșa de la PNL obține 49% din voturi, reprezentând 10.315 voturi. Urmează candidatul PSD, Voicu Vușcan, cu 20,41% (4.294 voturi). Numărul total de voturi valabil exprimate este de 21.030.

Citeşte şi: Rezultate alegeri locale 2024. Lovitură de teatru la Primăria Ploiești. Candidatul independent Mihai Poliţeanu și-a asumat victoria

Gabriel Pleșa a fost în centrul atenției în timpul campaniei electorale din cauza unor acuzații de plagiat. Cu toate acestea, acest lucru nu l-a împiedicat să câștige încrederea alegătorilor. Comisia de Etică Universitară din cadrul Academiei de Studii Economice (ASE) București a confirmat recent acuzațiile de plagiat referitoare la teza sa de doctorat din 2006, intitulată „Utilizarea rațională a forței de muncă în județul Alba”. Conform raportului comisiei, peste 40% din lucrare conținea fragmente copiate din alte surse, fără a fi citate corespunzător.

Citeşte şi: Rezultate parțiale alegeri locale 2024 la Primăria Iași. Mihai Chirica a câștigat un nou mandat la primăria Iași

Cu toate acestea, voturile majorității locuitorilor din Alba Iulia l-au reconfirmat pe Gabriel Pleșa în funcția de primar, iar acesta va continua să își conducă orașul pentru un nou mandat.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Mihai Stoica a făcut anunțul despre transferul atacantului la FCSB în ultima zi de mercato. Exclusiv
Capital.ro
Verdictul anului pentru Călin Georgescu. Tribunalul București decide astăzi, 9 februarie
Playtech.ro
Care este starea schioarei Lindsey Vonn după căzătura horror de la Milano Cortina
Adevarul
Capcana armistițiului în Ucraina. Visul lui Zelenski versus termenul american din iunie: „Asta e lecția de care trebuie să ținem cont”
wowbiz.ro
Cine sunt cele victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Rusia, noi amenințări! Lavrov spune că nu va ataca Europa, dar este gata să riposteze: Cu toate mijloacele militare disponibile
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj