Gabriela Firea anunţă măsuri drastice pentru taximetrişti: Taximetrele vor fi luate de oameni pe bonuri de ordine

Primarul Capitalei Gabriela Firea promite luarea unor „măsuri drastice” pentru taximetrişti, împreună cu Ministerul Transporturilor, spunând că taximetrele vor fi înşiruite la Gara de Nord, la aeroport şi în zona Centrului Vechi, iar oamenii le vor lua în baza unui bon, în ordinea în care sunt aşezate maşinile. Firea a precizat că a discutat despre acest lucru cu ministrul Lucian Şova, care ar fi spus că susţine acest proiect, întrucât sunt în continuare taximetrişti care refuză cursele şi negociază preţul.
Iulian Tudor
29 aug. 2018, 11:35
Gabriela Firea anunţă măsuri drastice pentru taximetrişti: Taximetrele vor fi luate de oameni pe bonuri de ordine

„Ca în orice ţară civilizată, orice potenţial călător îşi ia un bon şi se înscrie la un automat şi ia primul taxi. Taxiurile vor fi înşiruite în faţa instituţiei, că este Gara de Nord, că este Centrul Vechi sau aeroport. Nu vor putea intra în aceste zone decât taximetre nepoluante, taximetre bine întreţiunte şi îngrijite, taximetrişti civilizaţi, care sunt şi îmbrăcaţi civilizat, dar au şi un limbaj adecvat, cu maşinile în care să nu fie tot felul de mirosuri şi muzică neadecvată şi aşa mai departe”, a declarat miercuri primarul Capitalei Gabriela Firea, în cadrul unei conferinţe de presă pe tema proiectelor de infrastructură.

Edilul a subliniat că în continuare sunt taximetrişti care negociază preţul şi refuză curse, în ciuda regulamentului de conduită adoptat prin hotărâre de Consiliu General.

„Nu se mai poate aşa, avem multe sesizări şi plângeri, atât de la bucureşteni, cât şi de la turişti, că sunt în continuare taximetrişti (…) care nu respectă regulamentul pe care noi l-am aprobat, aşa cum ştiţi, şi să strice toată imaginea Capitalei României. Sunt în continuare taximetrişti care refuză curse, care negociază, care spun că sunt prea scurte şi aşteaptă una mai lungă, care se uită la om dacă e mai bine îmbrăcat să ceară mai mult, dacă consideră că nu e atât de bine îmbrăcat, de asemenea îl respinge. (…) Eu am crezut sincer că dacă votăm în Consiliul General un regulament pentru domeniul taximetriei şi având în vedere că acolo sunt prevăzute şi sancţiuni, am crezut că oamenii înţeleg de bună voie sau de sperietura sancţiunii. Văd că nu îi sperie nimic. Avem de la Poliţia Locală rapoarte înfiorătoare”, a spus Firea, potrivit news.ro.

Potrivit Primăriei Capitalei, poliţiştii locali au făcut marţi seară verificări în zona Centrului Vechi, dând 14 amenzi în valoare totală de 14.900 de lei taximetriştilor. Trei autorizaţii vor fi reţinute.

Regulamentul pentru transport persoane în regim taxi adoptat de CGMB la începutul anului prevede obligaţia firmelor de taxi de a avea montat sistem de plată cu cardul în toate maşinile şi sancţionarea şoferilor cu amendă de până la 500 de lei dacă refuză cursele. De asemenea, regulamentul instituie obligativitatea existenţei dispeceratelor la care clientul să poată apela telefonic sau prin alte mijloace şi care să poată transmite taximetriştilor comenzile prin staţie de emisie – recepţie. Maşinile trebuie dotate cu aparate de taxat fiscalizate.

De altfel, şoferului de taxi îi este interzisă refuzarea transportului persoanei cu dizabilităţi, precum şi a dispozitivului de mers, nu mai poate staţiona pe poziţia „liber” decât în locurile special amenajate şi semnalizate şi îi este interzisă staţionarea în staţiile RATB. O altă regulă impusă este referitoare la fumat: este interzis, astfel, fumatul în interiorul taxiului în prezenţa clientului. De asemenea, şi folosirea telefoanelor sau a altor dispozitive mobile este interzisă, iar în timpul programului, şoferii vor adapta fundalul sonor în funcţie de preferinţele clientului.

DailyBusiness
Ce alimente să eviți atunci când bei cafea. Unele combinații pot afecta gustul sau stomacul
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Este despărțirea anului în show-bizz-ul românesc! Adrian Brîncoveanu confirmă separarea de Andreea Marin! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Anastasia și-a contestat notele la Evaluarea Națională iar rezultatul final a uimit-o. Nota primită a făcut-o să devină unică în județ
Capital.ro
Respins! Lovitură pentru George Simion. Decizia judecătorilor CCR de azi, 10 iulie, e definitivă
Playtech.ro
Temperatura ideală în casă în zilele de foc: cum să eviți șocurile termice și factura uriașă la curent
DailyBusiness
Combinaţia de alimente preferată de români vara, desfiinţată de un reputat medic: „Un calvar digestiv”
Adevarul
Ce se schimbă pentru coasigurați de la 1 august: cum rămâi asigurat și ce trebuie declarat la ANAF pentru CASS
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Dan Bordeaianu, schimbare radicală. Ce face după divorț
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 joi, 10 iulie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report de peste 11,99 milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
Ultima dorință a Luizei, tânăra care a murit după ce a născut, este sfâșietoare. Soțul ei nu a mai apucat să-și țină promisiunea: 'Îi era foarte
Playsport.ro
Se schimbă permisele de conducere pentru șoferii români. Când trec toate pe...
Capital.ro
Adio, maestre! Marele artist a murit. A fost unul dintre cei mai iubiți comedianți
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
stirilekanald.ro
De ce a omorât-o Robert Lupu pe Teodora, de fapt! Răsturnare de situație: NU o voia înapoi, ci altul era motivul
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Noi obligații pentru românii care au amenzi de plătit. Interdicții la nivel național
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ciocolata ar putea ajunge un bun de lux – se scumpește masiv ingredientul de bază