Gabriela Firea: L-aş învinge pe Klaus Iohannis dacă aş fi candidatul PSD, ALDE, Pro România

Primarul general, Gabriela Firea, s-a declarat convinsă că l-ar învinge pe Klaus Iohannis la următoarele alegeri prezidenţiale în cazul în care ar beneficia de susţinerea PSD, ALDE şi Pro România.
Filip Stan
22 iul. 2019, 18:59
Gabriela Firea: L-aş învinge pe Klaus Iohannis dacă aş fi candidatul PSD, ALDE, Pro România

„Încerc să îi conving pe colegii mei că PSD are nevoie de un candidat care să lupte pentru câştigarea alegerilor. Aud în spaţiul public fraze de genul ‘PSD, după înfrângerea de la europarlamentare, trebuie să se mulţumească cu faptul că intră în turul doi’. Eu nu sunt de acord cu aşa ceva. (…) Eu l-aş învinge pe domnul preşedinte Klaus Iohannis dacă aş fi candidatul PSD, ALDE, Pro România. Împreună, în această alianţă electorală, pe care am putea-o numi USL 2, sunt convinsă de ceea ce gândesc, ceea ce spun, cum voi comunica şi cum mă voi adresa românilor şi am convingerea că voi câştiga aceste alegeri. Problema e să ajung în situaţia de a fi un candidat. Deocamdată sunt abia un candidat la candidatură„, a declarat Firea luni pentru B1 Tv.

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, spune că va face campanie electorală pentru PSD la alegerile prezidențiale, chiar dacă nu va fi ea candidatul partidului.

„Dacă mâine după BPN și CEx se va da un vot, sau nu se va ajunge la vot și doamna premier va avea cele mai multe organizații de partea domniei sale, și eu în mod evident nu voi fi persoana aleasă, eu sunt membru PSD, sunt vicepreședinte al PSD, sunt președinte interimar la București și voi face campanie pentru PSD”, a spus Gabriela Firea la B1 TV.

„Nu mi s-ar părea normal că membrii PSD să trădeze. Eventual, dacă nu sunt de acord cu această situație pot să și plec, că nu mă ține nimeni cu forța. Dar nu este cazul”, a mai spus Firea.

Președintele PSD, Viorica Dăncilă, a spus în această seară că nu crede că Gabriela Firea va candida independent la alegerile prezidențiale.

Conducerea PSD se reuneşte marţi, la Palatul Parlamentului, pentru a decide candidatul partidului la alegerile prezidenţiale, care urmează să fie validat de Congres pe 3 august.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Singurul lucru care l-a surprins pe Șumudică după România – San Marino. „Eu nu înțeleg. E de divizia B”
Capital.ro
EXCLUSIV. Makaveli, față în față cu Dan Andronic. Dezvăluiri din dosarul lui Călin Georgescu: Ăia sunt banii despre care ei vorbesc
Playtech.ro
Cât va dura valul de frig și de ninsori. Vești bune de la ANM, de când revin temperaturile de peste 20 de grade
Adevarul
Te sună „banca” și vrea datele tale? Cum recunoști o tentativă de fraudă și ce ai de făcut
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Nicușor Dan a anunțat moartea unui membru fondator al USR. Mesajul plin de durere al președintelui României: „Ne-a părăsit...”
iamsport.ro
Ion Țiriac a anunțat că și-a cedat colecția de mașini: ”O ofertă ieșită din comun”
MediaFlux
Adio, cumul pensie-salariu! Anunțul momentului în România
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume