Gabriela Firea, ministrul Familiei, spune: „Stop hărţuirii şi violenței la locul de muncă!”

Gabriela Firea, ministrul Familiei, Tineretului şi Egalităţii de Şanse, a anunţat un nou proiect de lege pentru eliminarea violenţei şi hărţuirii la locul de muncă.
Alina Andrei
19 feb. 2022, 10:51
Gabriela Firea, ministrul Familiei, spune:

Gabriela Firea, ministrul Familiei, spune „Stop hărţuirii şi violenței la locul de muncă!”.

„350 de femei au fost hărțuite anul trecut acasă sau la serviciu. Sunt doar femeile care nu au mai tăcut și au cerut ajutor autorităților. Dar sunt multe femei care îndură astfel de abuzuri și nu spun nimic de frică sau din neîncredere. Trebuie să spunem stop hărţuirii şi violenței la locul de muncă!

Susțin necesitatea semnării și ratificării, în cel mai scurt timp posibil, a Convenției nr. 190 a Organizației Internaționale a Muncii pentru eliminarea discriminării și hărțuirii din lumea muncii și a Recomandării nr. 206”, a transmis Gabriela Firea.

Citeşte şi: Gabriela Firea se implică pentru a apăra drepturile femeilor. „Nu trebuie să se mai lupte cu inegalităţi sau abuzuri”

Ministrul Familiei a anunţat că a discutat toate aceste aspecte cu liderul CNS Cartel Alfa, Bogdan Hossu, încă din luna ianuarie.

„Colegii mei, specialiști din Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse sunt pregătiți să se implice în elaborarea proiectului de Lege privind ratificarea Convenției, după semnarea acesteia.

Consider că indiferent de domeniul în care lucrăm, de poziția pe care o ocupăm, avem dreptul la un loc de muncă sigur și sănătos! Nu doar abuzul fizic și verbal este intolerabil, ci și riscurile psihosociale și practicile de muncă abuzive.

Consolidarea cadrului legislativ și implementarea legislației sunt fundamentale pentru eliminarea violenței și a hărțuirii la locul de muncă.

Aceste probleme afectează toți lucrătorii, atât din mediul privat, cât și public, femei sau bărbați, indiferent de existența unui contract de muncă sau de tipul acestuia, atât în interiorul cât și în afara locului fizic în care munca este prestată”, a scris Gabriela Firea, pe Facebook.

Citeşte şi: Gabriela Firea, nou atac la adresa lui Nicuşor Dan: A reuşit să blocheze şi „Cartierul Justiţiei”. 250 de milioane de dolari se vor pierde

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
De ce Baiaram e înjurat de fani? „Suporterii sunt stăpânii echipei! Întotdeauna asta se va întâmpla cu un oltean, cu cel mai bun, nu cu un străin”. Exclusiv
Capital.ro
Prognoza meteo pentru toamnă: ce indică calendarul pe 100 de ani pentru septembrie, octombrie și noiembrie 2026
Playtech.ro
Ai văzut pomi cu trunchiul învelit în alb? Motivul pentru care grădinarii fac asta toamna
Adevarul
De ce mulți sași lasă Germania pentru România după zeci de ani. „Plecasem cu alte idealuri în 1990. Situația nu mai este ca atunci”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Atacantul a refuzat oferta de la FCSB și a semnat cu rivala roș-albaștrilor pe un salariu mai mic: ”Dacă nu dădeam gol, mă dădea Becali afară!”
MediaFlux
Bulgaria a luat fața României și a devenit lider mondial! Creștere de 23% într-o lună
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat