Gabriela Firea regretă „momentele neplăcute” din campania prezidenţială: Mesajele negative au fost transmise prin mine

Gabriela Firea, candidatul din partea PSD la Primăria Generală a Capitalei, a declarat, luni, într-un interviu acordatul publicaţiei Adevărul, că îi pare rău pentru modul în care a transmis mesaje despre Klaus Iohannis, în timpul campaniei prezidenţiale din 2015. Mai mult, spune Firea, regretă că partidul a ales să transmită prin ea mesajele negative, astfel că toate nemulţumirile s-au îndreptat spre persoane ei.
Iulian Tudor
21 mart. 2016, 12:02
Gabriela Firea regretă

Gabriela Firea a făcut, luni, câteva mărturisiri legate de campania prezidenţială din 2015. Aceasta a spus că îi pare rău pentru modalitatea în care echipa de campanie a PSD a ales să comunice mesaje despre contracandidatul lui Victor Ponta, Klaus Iohannis.

Sunt o persoana publica si viata mea a fost la vedere toti anii, cu bune si cu rele. Mai ales rele, in campania domnului Ponta, asta ca sa fac asa o marturisire. Nu au fost lucruri rele pe fond, au fost lucruri mai putin placute pe forma. Nu de fiecare data echipa de campanie a gasit cele mai corecte si bune modalitati de a-l prezenta in culori frumoase pe candidatul nostru (Victor Ponta – n.r.) si de a arata anumite lucruri poate nu atat de bune in legatura cu contracandidatul (Klaus Iohannis – n.r.).

Bineinteles ca imi pare rau, pentru ca sunt om si toti suntem supusi greselii. Mai grav este atunci cand nu recunoastem ca am gresit si persistam in greseala. Mi-a parut rau de fiecare data cand un mesaj negativ a fost transmis prin mine si toata reactia a fost asupra mea si mai putin asupra partidului si mai putin a candidatului insusi. Eu am preluat, din pacate, toata aceasta nemultumuire in legatura cu unele mesaje care erau respinse de populatie„, a declarat Gabriel Firea, într-un interviu.

Aceasta a mai precizat că în campania pentru primărie, din iunie 2016, va putea să demonstreze că „şi-a învăţat lecţia” şi că nu o va mai repeta.

„Vreau sa demonstrez in aceasta campanie electorala, odata ca imi pare rau de momentele neplacute din campanie prezidentiala, ca am invatat lectia si ca nu mai vreau sa o repet. Nu ma veti auzi in campanie denigrandu-mi candidatul„, a adăugat aceasta.

În timpul campaniei din 2015, Gabriela Firea, purtătorul de cuvânt al campaniei prezidenţiale a PSD, a lansat un atac dur la adresa lui Klaus Iohannis, din cauza faptului că acesta nu are copii.

Din punctul meu de vedere, a fi un bun familist înseamnă nu doar a fi căsătorit, ci şi a avea copii… Nu eşti un om complet fără să creşti un copil şi consider că, din greşeală, domnul Klaus Iohannis a spus ce gândea atunci când a afirmat că, neinvestind în educaţia copiilor, a investit în imobiliare. Într-un fel, pune mai mult preţ pe investiţia în imobiliare decât în educaţia copiilor„, a declarat, la vremea respectivă, Gabriela Firea.

Fosta prezentatoare TV a continuat spunând că, spre deosebire de Iohannis, prezidenţiabilul PSD, Victor Ponta, este un „bun familist”. „Este căsătorit, are un băiat, Andrei, are o fetiţă, Irina, şi sunt convins că-şi mai doresc Daciana şi Victor copii. Eu, ca mamă, le urez să mai aibă„, a mai spus Gabriela Firea.

Gabriela Firea a mai adăugat că, indiferent dacă poate sau nu să facă un copil, Klaus Iohannis trebuia să înfieze unul. „Nu toată lumea poate să aibă în mod natural copii, pentru că pot să apară probleme de sănătate, dar poţi să înfiezi un copil dacă vrei să ai o familie completă din toate punctele de vedere. Din perspectiva financiară, nu cred că se punea problema ca familia Iohannis să nu poată îngriji 1-2 copii„, a mai spus Gabriela Firea.

Gabriela Firea a fost validată, vineri, în şedinţa Comitetului Executiv National al PSD, drept candidatul PSD pentru Primăria Bucureşti.

DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Ce înseamnă când te trezești dimineața cu urme de pernă pe față. Explicația care te va uimi
Capital.ro
Mașinile diesel care urmează să fie interzise. Li se va ridica dreptul de circulație. Decizie UE
Playtech.ro
Probleme pentru pensionarii din România. Ce se întâmplă cu pensiile, amânări pentru sute de mii de oameni
DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Adevarul
Român delegat la o secție de votare din Anglia: „Voturile s-au cam împărțit frățește. Se pot întâmpla anumite măgării”
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Cum influențează numerologia ziua alegerilor de 4 mai 2025
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Explozie fatală în Salonic! O femeie a murit în timp ce încerca să planteze o bombă într-un bancomat
Cancan.ro
E ȘTIREA NOPȚII: Diaspora face istorie Surprizele sunt uriașe
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxa care se majorează de la 1 iunie. Cei care stau la curte achită obligatoriu în fiecare lună
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Stare de urgență într-un oraș de la Marea Neagră
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Ce înseamnă exact cuvântul ”președinte”. Un termen cu multe semnificații
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul din România unde se trăiește cel mai bine. Este peste Cluj-Napoca sau Brașov și oferă toate condițiile