Găgăuzia: Are loc învestirea în funcţie a noului guvernator al regiunii, Irina Vlah

În autonomia găgăuză (Unitatea Teritorial Autonomă 'Gagauz-Yeri'), din sudul Republicii Moldova, are loc miercuri învestirea în funcție a noului guvernator al regiunii, Irina Vlah, cea care a câștigat alegerile de la 22 martie, după o campanie electorală în care a fost susținută puternic de Moscova.
Alina Costache
15 apr. 2015, 07:55
Găgăuzia: Are loc învestirea în funcţie a noului guvernator al regiunii, Irina Vlah

Potrivit mass-mediei de la Chișinău, ceremonia va avea loc în cadrul unei ședințe speciale a Adunării Populare (legislativul local), după care va urma o altă ceremonie în centrul orașului Comrat, capitala autonomiei găgăuze. La eveniment vor fi prezenți premierul Chiril Gaburici, președintele parlamentului Republicii Moldova, Andrian Candu, și consilierul prezidențial Vladimir Ciobanu, informează Agerpres.

După o campanie electorală extrem de politizată în care a predominat factorul geopolitic, Irina Vlah, susținută de Moscova și de Partidul Socialiștilor — partid prorus cu cele mai multe mandate în legislativul de la Chișinău, dar aflat în opoziție—, a câștigat alegerile de la 22 martie din Găgăuzia, cu 51,01% din voturi. Ea va deține funcția de bașcan al Găgăuziei pentru o perioadă de patru ani și va fi numită din oficiu membru al guvernului de la Chișinău.

În campania electorală pentru alegerile din Găgăuzia, regiune cu un electorat în cea mai mare parte prorus, Irina Vlah a susținut obiectivul socialiștilor de a aduce Republica Moldova în Uniunea Eurasiatică condusă de Rusia și s-a pronunțat pentru ‘autodeterminarea’ regiunii.

Timp de aproape 10 ani, ea a fost deputat în parlamentul Republicii Moldova, pe listele Partidului Comuniștilor. După alegerile de la 30 noiembrie din Republica Moldova, ea a părăsit această formațiune pe motiv că partidul nu a respectat opțiunea alegătorilor din autonomia găgăuză de a se apropia de Federația Rusă.

Într-un interviu acordat imediat după alegeri postului Deutsche Welle, Irina Vlah declara că, în noua sa calitate, își dorește o relație normală cu autoritățile centrale de la Chișinău. ”Ne dorim o relație normală cu Chișinăul. (…) Mă interesează în primul rând dezvoltarea economică a regiunii. Sunt gata să-i propun Chișinăului stabilitate în sudul țării, în schimbul deschiderii față de Autonomia Găgăuză. Vrem să se țină cont de noi la elaborarea bugetului țării, la implementarea anumitor proiecte de dezvoltare, la elaborarea Fondului de Dezvoltare Regională. Vrem să fim puși pe picior de egalitate cu alte raioane ale țării’, afirma Irina Vlah.

DailyBusiness
Coletele Shein si Temu vor avea de suferit. Guvernul introduce taxa de 25 de lei pentru coletele sub 150 de euro din afara UE
Spynews
Marisa Paloma, implicată într-un accident rutier. Influencerița a fost testată cu alcooltestul. Ce a urmat după: „Am trecut printr-o criză existențială”
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Țeapă la Easybox, noua metodă! Protecția Consumatorului și IGPR explică ce trebuie să facă păgubiții: „O problemă de furt ceea ce este un caz penal, adică o problemă de poliție”
Capital.ro
Anunț pentru cei care folosesc bancomatele. Se rețin banii automat, nu îi mai primiți. Decizie oficială de la bancă
Playtech.ro
Noi reguli pentru şoferi. Testele de vedere devin obligatorii, noutăţi legate şi de alcoolemia la volan, în Marea Britanie
Adevarul
Tragedie bizară în California: o femeie a murit, după ce a rămas cu capul blocat într-un container de donații pentru haine
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Culisele vânzării G4Media. Detalii despre banii și tranzacția lui Radu Budeanu
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
Când începe școala în 2025. Ministerul Educației a anunțat data la care elevii revin în bănci
Cancan.ro
Divorț-ȘOC în showbiz! Și-au spus ADIO după 13 ani de căsnicie
iamsport.ro
Fostul acționar de la Rapid, în război cu Primăria Sectorului 1. Miza este o afacere de aproape 5 milioane de euro
MediaFlux
EXCLUSIV CNAS răspunde Mediaflux cu poezii juridice acuzațiilor grave aduse de pacienții care au rămas peste noapte fără asigurare medicală
stirilekanald.ro
O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în stare de șoc
Grevă generală în România, din septembrie? Sindicatele amenință cu blocaj total: „Căderea actualului Guvern”