GALERIE FOTO Ninge în deșert! Nămeții au acoperit dunele de nisip din Arabia Saudită, unde temperaturile ajung de obicei și la 55 de grade

A nins pentru prima dată în istorie într-un deșert din Arabia Saudită. Dunele de nisip au fost acum acoperite de nămeți.
Alina Costache
08 nov. 2024, 20:07
GALERIE FOTO Ninge în deșert! Nămeții au acoperit dunele de nisip din Arabia Saudită, unde temperaturile ajung de obicei și la 55 de grade
Ninge într-un deșert din Arabia Saudită

Într-un deșert din Arabia Saudită a nins pentru prima dată în istorie, iar dunele de nisip au fost acoperite de zăpadă. Majoritatea oamenilor care locuiesc în zonă nu au văzut până acum zăpadă, iar cămilele au fost cu adevărat bulversate.

Zăpada a căzut pentru prima dată în regiuea Al-Jawf, care se află în partea de nord a deșertului Al-Nafūd. Imaginile filmate în zonă arată deșertul transformat într-un peisaj de iarnă neobișnuit.

Citește și: După câștigarea alegerilor, Donald Trump și-a dat „demisia” de la McDonald’s: „Mă angajez să asigur o tranziție lină”

Mai multe cămile au fost observate în timă ce călcau cu teamă pe stratul de gheață format deasupra nisipului, iar oamenii au coborât din mașini pentru a vedea minunea cu ochii lor.

Temperaturile din deșertul Al-Nafūd pot ajunge și până la 55 de grade Celsius, astfel că ninsoarea este considerată în acest caz un fenomen extrem. Presa de stat a scris că ploile abundente și furtuni cu grindină au mătirat mai multe regiuni ale deșertului Al-Jawf.

Centrul Național de Meteorologie al Emiratelor Arabe Unite au atribuit evenimentul meteorologic neobișnuit unui sistem de joasă presiune care se deplasează de la Marea Arabiei în Oman. Acest fenomen a adus un aer încărcat cu umiditate într-o zonă cu condiții aride, provocând furtuni, grindină și precipitații în Arabia Saudită și în Emiratele Arabele Unite.

Citește și: Cuba, lovită de un alt uragan, este din nou în beznă

Departamentul Meteorologic a emis avertizări de vreme severă și pentru zilele următoare. Furtunile, precipitațiile abundente, grindina și vânturile puternice vor afecta întreaga regiune, iar autoritățile i-au sfătuit pe oameni să-și ia măsuri de precauție și să-și limiteze deplasările.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Thomas Neubert, interviu amplu după ce a părăsit FCSB: „Asta mi-a spus Mirel! M-a surprins gestul lui” Adevărul despre ruptura cu Reghecampf şi dezvăluiri despre pregătirea spartană: „Ne omoară!”. Video
Capital.ro
Călin Georgescu, mesaj plin de emoție pentru români: Sunt tată și vă îndemn să iubiți Pacea! Ea definește starea omului creștin
Playtech.ro
Demolarea gardului din jurul casei. Când este nevoie de autorizaţie
Adevarul
Crin Antonescu, despre mesajul lui Nicușor Dan de Ziua Europei. „Vorbește, pentru prima oară în istorie, de la Cotroceni, despre greșelile Europei”
wowbiz.ro
Ultimul interviu al lui Ioan Isaiu, înainte de moartea fulgerătoare: „Nu poți cronometra gândul și visul”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Tudorel Stoica: ”Pensia mea? Mi-e rușine să spun”. Câți bani încasează lunar legenda Stelei
MediaFlux
Îl mai ții minte pe Mitică din „Vacanța Mare”? Cum arată și cu ce se ocupă în 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi