GALERIE FOTO Romina Gingașu, soția lui Piero Ferrari, a răbufnit după ce a aflat cât a cheltuit Klaus Iohannis pe avioanele private

Romina Gingașu a răbufnit după ce în spațiul public au apărut toate cheltuielile pe care Klaus Iohannis le-a făcut cu avioanele private de lux. Cea mai bogată femeie din România a avut un mesaj scurt, dar concis, la adresa președintelui.
Alina Costache
20 mart. 2025, 23:10
GALERIE FOTO Romina Gingașu, soția lui Piero Ferrari, a răbufnit după ce a aflat cât a cheltuit Klaus Iohannis pe avioanele private

Romina Gingașu, soția lui Piero Ferrari, unul dintre proprietarii Scuderiei Ferrari, este considerată cea mai bogată femeie din România, soțul acesteia având o avere estimată la 9 miliarde de dolari. Aceasta a avut o reacție furibundă la aflarea sumelor colosale pe care Klaus Iohannis le-a cheltuit pe avioanele private.

Romina Gingașu a răbufnit după dezvăluirea cheltuielilor lui Klaus Iohannis

Administrația Prezidențială a desecretizat marți, 18 ianuarie, toate costurile pentru zborurile oficiale pe care le-a efectuat fostul președinte al României, Klaus Iohannis, în mandatele petrecute la Palatul Cotroceni. Romina Gingașu a fost șocată de sume, așa că a avut un răspuns scurt și concis.

Citește și : O femeie de 35 de ani și-a mințit iubitul că suferă de cancer și i-a cerut 30.000 de euro. Incredibil pe ce a cheltuit banii

Femeia de afaceri a distribuit o știre, publicată pe site-ul Digi 24, în care se vorbea despre suma pe care Klaus Iohannis a cheltuit-o pentru cele 193 de zboruri private realizate în cei 10 ani de mandat, care depășește 113 milioane de lei.

„Era mai simplu să cumpere un avion prezidențial”, a scris Romina Gingașu, pe Instagram.

Cine este femeia care a ajuns soția lui Piero Ferrari

Romina Gingașu s-a născut pe 9 august 1992 în județul Călărași, de unde s-a mutat în București, unde a și crescut. Pasionată de literatură, a urmat Colegiul Național „Gheorghe Șincai” din Capitală, la Filologie. În anul 2016, Romina a absolvit „Ingineria motoarelor de avion” la Academia Tehnică Militară din București.

În același an a început să lucreze pentru biroul reprezentativ Bombardier Business Aircraft din Monaco, în calitate de manager de vânzări. Responsabilitatea Rominei era să conducă echipa de vânzări și să se asigure că produsele și serviciile companiei sunt comercializate și vândute în mod eficient clienților.

Citește și : Ce făcea Gabriela Lucuțar înainte să organizeze înmormântări de lux: „Am stat în chirie, nu știam nimic despre asta”

Așa l-a cunoscut pe soțul ei, miliardarul Piero Ferrari, unicul moștenitor al imperiului construit de Enzo Ferrari. Romina și Piero s-au căsătorit în 2021.

În România, Romina este cunoscută drept o investitoare de succes în domeniul imobiliar. Romina a înființat și o fundație, Red Women. Fundația are ca scop principal promovarea egalității de gen și îmbunătățirea condițiilor de viață și de educație a femeilor din România. Cu scopul sprijinirii femeilor din țara noastră, fundația oferă resurse în diverse domenii cheie.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Antena 1 câştigă o avere din publicitate la finala Cupei Mondiale! Cât costă un spot de 20 de secunde în pauza de hidratare
Capital.ro
Pană majoră de curent pe litoral. Aproape 100 de hoteluri, restaurante și terase au fost afectate
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
De anul viitor, elevii ar putea fi puși să meargă la biserică pentru a fi evaluați la Religie. Expert: „O sursă generatoare de inechitate”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul. Reacția conducerii
MediaFlux
Un „călător în timp”, care susține că vine din anul 2118, dezvăluiri uluitoare despre viitorul omenirii: „Meritați să știți adevărul”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România