Gardienii Revoluţiei avertizează în cazul unui atac în Iran

Liderul Gardienilor Revoluţiei a avertizat, sâmbătă, că orice ţară care va ataca Iranul va deveni "principal câmp de bătălie", informează AFP.
Filip Stan
21 sept. 2019, 10:17
Gardienii Revoluţiei avertizează în cazul unui atac în Iran

„Orice ţară care vrea ca teritoriul său să devine principal câmp de bătălie, să vină”, a declarat generalul de divizie Hossein Salami.

„Nu vom permite niciodată să fie cineva care întinează teritoriul Iranului”, a mai spus el. Declaraţia vine după ce preşedintele american Donald Trump a aprobat, vineri, trimiterea de trupe americane pentru a consolida apărarea antiaeriană saudită după atacurile asupra instalaţiilor petroliere, pe care Washingtonul le impută Iranului.

Pentagonul a precizat că desfăşurarea va implica un număr moderat de trupe şi va fi în principal defensivă.

Donald Trump a anunţat, vineri, sancţiuni contra Băncii Centrale a Iranului, la aproape o săptămână după atacuri, care au privat Arabia Saudită de jumătate din capacităţile sale de produţie şi a dus la o creştere a preţurilor petrolului.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Betty Salam, declarație de dragoste pentru Roberto Tudor! Fiica lui Florin Salam se simte în al nouălea cer
Fanatik.ro
Decizia luată de Ionel Ganea, la 6 luni de la decesul fiului de 2 ani. Ce urmează să facă fostul fotbalist: ”Te vom iubi mereu, îngeraș”
Capital.ro
Călin Georgescu e în doliu. Și-a luat adio de la un mare român: S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Momentul în care un porc „evadat” de la o tarabă fuge haotic pe străzile din Vaslui. Videoclipul a ajuns viral
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Vrei 10.000 de euro pe lună? Iată unde se angajează românii pe acest salariu
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
substantial.ro
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu