Garsonieră de 8 mp scoasă la închiriere la un preț exorbitant. Unde se află și cum arată micro-locuința

Vă mai amintiți celebra garsonieră din Cluj a cărei suprafață era de doar 11 mp, care a fost țina a sute de glume care de care mai bune? Dar de garsoniera cu cada în bucătărie din același oraș? Dacă cineva a crezut că nu se poate mai rău de-atât, ei, bine, italienii vin să infirme acest lucru. În centrul orașului Bologna se închiriază o garsonieră cu o suprafață de... 8 mp.
Irina Dumitrescu
05 nov. 2024, 08:51
Garsonieră de 8 mp scoasă la închiriere la un preț exorbitant. Unde se află și cum arată micro-locuința

O garsonieră de 8 mp se închiriază în centrul orașului Bologna cu… 600 de euro pe lună. Locuința este situată într-o clădire veche, istorică, iar accesul la ea se face printr-o scară în spirală.

Imobilul în care se află garsoniera minisculă are vedere către curtea clădirii, așa că nu te poți bucura nici de spațiu, nici de peisaj. Bine, nici nu prea ai avea prin ce să privești peisajul, dacă ar exista unul, căci fereastra garsonierei nu este mai mare ca fereastra unui garaj.

În cei 8 mp sunt înghesuite bucătăria, baia și un pat de o persoană care este parțial acoperit de plita de gătit. Dulapul este un corp suspendat în care se găsesc câteva umerașe, iar „biroul” are dimensiunea unei etajere. O masă rabatabilă și un scaun rotativ întregesc mobilierul locuinței.

garsonieră de 8 mp

Anunțul imobiliar a fost publicat pe un cunoscut site de către o agenție care oferă și locuințe „normale” și care avertizează potențialul chiriaș despre dimensiunile extrem de reduse, punându-l în gardă cu privire la gradul de locuibilitate al locuinței. În anunț, agenția adaugă totodată faptul că prețul este aliniat tarifelor de pe piață din alte orașe, precum Milano, scrie fanpage.it

Federația italiană a agenților imobiliari a comentat cazul anunțului de închiriere din capitala regiunii Emilia-Romagna, sugerându-le agenților să dea dovadă de profesionalism și corectitudine și să refuze să promoveze imobile controversate.

Citeste si Cât costă construirea unui loc de parcare în București. Cu banii respectivi poți cumpăra o garsonieră sau chiar un apartament!

Se impune existența unui cod deontologic care să asigure agenți imobiliari din ce în ce mai profesioniști și corecți cu clienții. Transparența trebuie să conducă și la refuzul de a lucra cu imobile ‘imposibil de promovat’”, anunță Federația italiană a agenților imobiliari.

Asociația se delimitează clar „de aceste practici de închiriere care par să profite de situația delicată a pieței locuințelor, speculând urgența nevoii de a avea un spațiu de locuit”.

Considerăm că rolul agenților imobiliari este esențial nu doar pentru a facilita tranzacțiile, ci și pentru a contribui la o piață mai echitabilă și sustenabilă. Invităm, așadar, toți profesioniștii din domeniu să evite operațiunile care ar putea fi considerate speculații în detrimentul consumatorilor, agravând și mai mult dificultățile celor care deja se confruntă cu criza locuințelor”, a declarat președintele Massimiliano Bonini, potrivit sursei menționate anterior.

Citeste si Preț colosal pentru cea mai mică garsonieră din România. Internauții au crezut că e o glumă. „E cavou, nu garsonieră”

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Când se vând biletele la Dinamo – FCSB. Anunț oficial: „Doar dacă am juca în Ghencea, am atenta la istoria clubului!”. Exclusiv
Capital.ro
Noua lege a salarizării bugetarilor. Cum se modifică salariile bugetarilor? Beneficiile care dispar din sistemul public
Playtech.ro
Când norii ajută panourile solare: efectul rar care poate duce producția peste 100% pentru scurt timp
Adevarul
Japonia testează un avion de pasageri de cel puțin două ori mai rapid decât legendarul Concorde. Două ore de la Tokyo în SUA
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
A treia aflare a Capului Sfântului Ioan Botezatorul. Rugăciune în această zi de sărbătoare
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi