George Maior, directorul SRI: Nici cel mai important stat nu poate fi scutit de o catastrofă

Directorul Serviciului Român de Informaţii (SRI), George Maior, a declarat, joi seară, la TVR 1, că încă se mai poate petrece un moment asemănător celui de la 11 septembrie 2001, când lumea s-a schimbat 'radical', astfel că este nevoie de mai multă atenţie şi vigilenţă pentru că 'nici cel mai important stat nu poate fi scutit de o catastrofă'.
Filip Stan
11 sept. 2014, 21:29
George Maior, directorul SRI: Nici cel mai important stat nu poate fi scutit de o catastrofă

Şeful SRI a explicat că momentul „11 septembrie” ar putea să se petreacă prin alte metode, unele dintre ele neputând fi anticipate în prezent, dată fiind evoluţia tehnologiei.

‘Da, sigur că se poate petrece, se poate petrece prin alte metode, poate unele prin care nu le-am putea anticipa acum, nu avem reprezentarea lor datorită evoluţiei tehnologiei, comunicaţiilor în sistemul global de care beneficiază şi organizaţiile teroriste şi indivizi care doresc să facă acest lucru, datorită evoluţiei tipologiei de armamente care pot fi accesate de asemenea de indivizi sau organizaţii, datorită evoluţiei geopolitice sau regionale din anumite părţi ale lumii’, a explicat Maior.

Potrivit acestuia, este nevoie de mai multă atenţie şi vigilenţă pentru evitarea unei catastrofe.

‘Lumea s-a schimbat radical (după 11 septembrie 2001- n.r.). Putem fi foarte puternici ca stat, ca sisteme de securitate şi putem fi, paradoxal, în acelaşi timp, foarte vulnerabili. Deci, trebuie să fim mult mai atenţi, mult mai vigilenţi şi mult mai abili. Nici cel mai important stat nu poate fi scutit de o catastrofă, dacă nu este atent’, a mai afirmat şeful SRI.

Întrebat de ce anume ar trebui să se teamă românii, acesta a explicat că nu e cazul ca ei să se teamă de o ameninţare de tip militar, în contextul în care România face parte din NATO, având ‘toate garanţiile de securitate din punct de vedere militar asigurate’.

‘Pe de altă parte, un conflict la graniţele unui stat trebuie să reprezinte un motiv de îngrijorare serioasă din raţiuni economice, umanitare, sociale, (…) legate de capacitatea unui stat de a avea cooperare dincolo de graniţele sale în această zonă turbulentă, plus alte elemente de ordin intern, politic mai sofisticate’, a mai spus George Maior.

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
După ce a împlinit 21 de ani, David Popovici a primit cel mai tare mesaj de la iubita lui, Taisia. ”Fericiți”
Capital.ro
Călin Georgescu ar putea scăpa nevinovat. Dosarul se poate anula. Greșeală uriașă la Parchetul General și ÎCCJ
Playtech.ro
Val de frig în România. Temperaturi cu 10 grade mai mici față de zilele trecute. Cât ține vremea urâtă, vești proaste de la meteorologi
Adevarul
Cine este moldoveanul asociat cu mituirea șefilor ELCEN. Are afaceri cu LukOil, contracte cu statul și un palat de 6 milioane de euro în București
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Se dau bani pentru femeile însărcinate. Despre ce sumă este vorba
Cancan.ro
Tânăra rănită de Toto Dumitrescu este sportivă! Ocupă locul 384 WTA
iamsport.ro
Prunea l-a DISTRUS pe fostul antrenor de la FCSB: 'Pe unde mai antrenează, prin Tanganica? Zici că a fost la Paris, vorbește el, pe bune?!'
Românii vor introducerea serviciului militar. Date de ultimă oră
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor