George Scripcaru, trimis în judecată pentru luare de mită, câştigă alegerile în Braşov cu 50% din voturi

Peste opt milioane de români au votat la alegerile locale din ţară. În Braşov, prezenţa a fost de 45,5%.
Alina Costache
05 iun. 2016, 19:51
George Scripcaru, trimis în judecată pentru luare de mită, câştigă alegerile în Braşov cu 50% din voturi

George Scripcaru rămâne primar al Braşovului, cu 50% din voturi, potrivit primelor estimări locale.

El se află la al patrulea mandat şi de data aceasta a candidat ca independent. Scripcaru este trimis în judecată de DNA pentru abuz în serviciu şi luare de mită.

George Scripcaru a declarat după închiderea urnelor că este optimist în privința rezultatului votului, adăugând că toate partidele trebuie să accepte continuarea proiectelor mari care sunt importante pentru municipiu.

„Nu am date exacte, am câteva estimări în acest moment la care mă raportez într-un mod optimist din punctul meu de vedere. Important este să așteptăm datele exacte, apoi să avem puncte de vedere, păreri. Eu am avut o campanie echilibrată, în care mi-am prezentat un proiect pentru Brașov. Nu am atacat contracandidații mei și îi respect în continuare. Cred că Brașovul trebuie să aibă o altă etapă la care să se raporteze din punct de vedere al componentei economice și de aici să determinăm și celelalte componente de dezvoltare”, a subliniat Scripcaru.

El a adăugat că proiectele care sunt în derulare trebuie continuate, dar este nevoie să fie dezvoltate și alte componente pentru dezvoltarea economică a municipiului și a zonei metropolitane, iar partidele politice trebuie să înțeleagă acest lucru.

„Partidele, indiferent de culoarea politică să înțeleagă că sunt cel puțin cinci proiecte mari la care trebuie să se raporteze cu toții. Eu sunt în poziția în care îmi doresc acest lucru. În această campanie am discutat foarte mult cu oamenii, m-am întâlnit cu ei, am avut curajul și tăria să fac acest lucru și am avut capacitatea să accept lucruri care nu-mi conveneau, dar le-am acceptat.Important este să mergem în continuare și să realizăm lucruri bune pentru acest municipiu”, a mai arătat Scripcaru.

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Dana Badea a recunoscut! Costel Biju a fost bărbatul vieții ei! Cum a reacționat „Regele TikTok-ului” atunci când a auzit
Fanatik.ro
Președintele FIFA, apariție șocantă la evenimentul organizat de Donald Trump, unde este prezent și Nicușor Dan! Ce a făcut Gianni Infantino. Video
Capital.ro
Victorie pentru Traian Băsescu. Administrația Prezidențială nu a contestat decizia. Câți bani trebuie să primească
Playtech.ro
Metoda japoneză care usucă rufele mai repede iarna. Truc simplu și eficient
Adevarul
Cum a pierdut CFR Călători în fața unui operator privat, la diferență de 1 ban, 13 trenuri Alstom Coradia cumpărate de statul român
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O adolescentă de 16 ani a fost găsită în stare de inconștiență lângă fire de înaltă tensiune căzute pe o stradă din București
iamsport.ro
Fostul jucător din Liga 1 și-a pierdut cumpătul în direct: ”Într-o lume normală, e posibil așa ceva vreodată?!”
MediaFlux
Începe fuziunea benevolă a comunelor din România! Proiect-pilot al reformei administrative
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat