EXCLUSIV George Simion a făcut publică prima imagine cu tatăl său. „A zis Mircea Dinescu despre el că e ţigan ursar”

George Simion a reacţionat după ce Mircea Dinescu i-a făcut tatăl ţigan ursar şi îi cere lui Nicolae Ciucă să se delimiteze de poet, unul dintre cei mai fervenți susținători ai liderului PNL.
Filip Stan
06 nov. 2024, 21:26
EXCLUSIV George Simion a făcut publică prima imagine cu tatăl său.
George Simion a făcut publică prima imagine cu tatăl său. "A zis Mircea Dinescu despre el că e ţigan ursar"

George Simion a postat pe pagina sa de Facebook o imagine în care apar tatăl şi, respectiv, fiul său, alături de comentariul „Fiul meu și tatăl meu. Azi, Mircea Dinescu a scris de tata că e „țigan ursar”. Îi cer lui Nicolae Ionel Ciucă să se dezică de Mircea Dinescu și de mizerii de genul acesta”.

Citeşte şi: Cum a răspuns Ilie Bolojan ofertelor făcute de Marcel Ciolacu, Nicolae Ciucă şi Elena Lasconi de a fi viitorul prim-ministru al României

În direct la România TV, liderul AUR a dezvoltat subiectul. „Sunt atacuri din disperare în ultimele săptămâni, s-au legat de soții și amante, la mine s-au legat de toate. Într-un mod abject, Mircea Dinescu a scris un articol de genul „Recunoaște-ți originile, George Simion, spune că te tragi dintr-un neam de țigani ursari”. Domnul Mircea Dinescu s-a transformat în stilul ziarului România Mare. Ai mei au știut că se va întâmpla așa, i-am zis Ilincăi, știm la ce să ne așteptăm, oamenii aceștia pierd puterea și milioane de euro. Dacă tata ar fi fost țigan ursar, cum s-a exprimat Mircea Dinescu, nu era nicio rușine. Și romii, și lipovenii și maghiarii sunt cetățeni ai României și nu înțeleg care ar fi problema”, a spus George Simion.

„Fac un apel la Nicolae Ciucă să se dezică de atacurile abjecte ale lui Mircea Dinescu asupra familiei mele, nu cred că sunt normale, nu cred că poți să te adresezi tatălui unui candidat la prezidențiale cu apelativul de „țigan ursar”, cred că CNCD ar trebui să se autosesizeze. Este 6 noiembrie, până pe 24 noiembrie genul acesta de atacuri va fi la ordinea zilei, iar ce îi rog pe telespectatorii România TV este să nu aplece urechea la astfel de atacuri”, a mai spus George Simion.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Rivala din SuperLiga, avertisment pentru Gigi Becali după numirea lui Rădoi la FCSB: “Nu e o marionetă! Nu îşi permite să îi facă echipa”
Capital.ro
Ungurii vor autonomia Ținutului Secuiesc. Consiliera lui Viktor Orban: Secuii nu renunţă la limba, cultura, tradiţiile, drepturile lor
Playtech.ro
De ce a fost închisă rafinăria Lukoil-Petrotel Ploiești. Guvernul vrea să o redeschidă din cauza crizei carburanţilor
Adevarul
România, țintă pentru Iran în prima linie a războiului? General NATO: „Apărarea bazei Kogălniceanu va începe încă din Turcia”
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă de propriul fiu chiar de 8 Martie. Povestea femeii care a încercat să-și salveze copilul, dar a sfârșit într-o tragedie cumplită
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS! Kate Middleton a fost DIAGNOSTICATĂ cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Alex Dobre, la un pas de transferul la West Ham! Impresarul român a spus totul despre mutare
MediaFlux
Șeful ANAF anunță noi controale la români. Cine sunt primii vizați
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj