George Simion a plecat de la prima dezbatere prezidențială: „Alegerile au fost în noiembrie, acum e un simulacru”

Prima dezbatere între candidații la alegerile prezidențiale din mai 2025 se desfășoară luni seara, 28 aprilie 2025. Liderul AUR, George Simion, a venit la Palatul Cotroceni, i-a oferit un buchet de flori Elenei Lasconi, apoi a plecat. Bătălia prezidențială se desfășoară între următorii Crin Antonescu, Nicușor Dan și Elena Lasconi.
Irina Dumitrescu
28 apr. 2025, 20:34
George Simion a plecat de la prima dezbatere prezidențială: „Alegerile au fost în noiembrie, acum e un simulacru”

Prima întrebare a fost despre anularea alegerilor

„A fost un moment critic. E o decizie a instanței. E un moment traumatic. Mergem mai departe, nu avem altă cale decât aceste alegeri. Tot ce pot să spun este că în mandatul de președinte. E o dezbatere așteptată și e normală. Dl. Simion de ce participă la această campanie dacă nu s-a înscris?”, a declarat Crin Antonescu.

„Anularea alegerilor a dovedit slăbiciunea statului. Instituțiile trebuiau să prevină. Suntem la cinci luni de atunci și nu avem o explicație completă. A fost un candidat care a declarat cheltuieli de campanie zero și pentru care am văzut acum o lună că autoritățile au dovedit că a fost o plată. A fost viciat rezultatul alegerilor”, a spus si Nicusor Dan.

„A fost o decizie nedemocratică. Dl. Antonescu spunea că dacă va fi președinte așa ceva nu se va întâmpla. Nu cred, că în 2012 a încercat o lovitură de stat. A fost o decizie prin care nu ni s-a dat dreptul de a ne apăra. S-au schimbat lucrurile ca în acest moment să fie în cursă candidați ai sistemului”, a transmis Elena Lasconi.

George Simion i-a oferit flori Elenei Lasconi, apoi a anunțat că nu va participa la dezbaterea prezidențială.

„Dintre toți candidații, doamna Laaconi este singura care chiar a fost votată de români și trebuia să meargă la votul final și la confruntarea finală alături de domnul Călin Georgescu. Am stat și m-am gândit și nu este ceea ce s-a întâmplat. Felul în care a fost călcată în picioare democrația și modul în care s-a desfășurat această campanie electorală m-au făcut să decid că, din respect pentru democrație și pentru poporul român, nu pot să girez această dezbatere electorală. Din respect pentru omul care trebuia să fie aici și care a fost ales de români, în această săptămână voi fi în țară, printre români, cu poporul român și pentru poporul român. Vă mulțumescși vă doresc o seară plăcută”, a spus Simion, înainte de a părăsi sala.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Cum a câștigat Dinamo pe Giulești și unde a pierdut Pancu duelul cu Campos. Cifrele Wyscout
Capital.ro
Dedeman majorează salariile angajaților din Grecia. Produsele românești vor avea prioritate în cele 17 magazine
Playtech.ro
Topul celor mai scumpe cartiere din România. Un oraş ocupă opt poziții în top 10, prețurile au trecut de 5.500 de euro/mp
Adevarul
Farul, lumina care veghează de milenii drumul oamenilor mării: de la hangiul Toma Radicevic care ardea seu la farul genovez ridicat de englezi. Povestea simbolului vandalizat de sovietici
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Mercur trigon Saturn are loc pe 17 august 2026. Cele cinci zodii care vor fi influențate direct de fenomenul astrologic
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat