George Simion anunță un nou protest național: „Sâmbătă, la ora 14.00, în fiecare județ se va protesta în fața Prefecturii”

George Simion, liderul Partidului AUR, anunță un nou protest național după cel de pe 12 ianuarie, deoarece susține că manifestația de duminică nu a avut atâta amploare cât să genereze reacții din partea Guvernului și a președintelui Iohannis.
Filip Stan
13 ian. 2025, 14:11
George Simion anunță un nou protest național: „Sâmbătă, la ora 14.00, în fiecare județ se va protesta în fața Prefecturii”
Sursă foto : INQUAM

Președintele AUR, George Simion, solicită convocarea unei sesiuni parlamentare extraordinare și anunță continuarea protestelor împotriva „ordonanței trenuleț”, anulării turului doi al alegerilor prezidențiale și „pentru respectarea democrației”.

George Simion, revoltat că nu a existat nicio reacție din partea executivului și a președintelui

George Simion a arătat faptul că nu a existat nicio reacție din partea Guvernului și a președintelui și că nu a existat nicio dezbatere în Parlament cu privire la evenimentele ce au avut loc în București pe 12 ianuarie. De aceea, a dat ordinul de continuare al protestelor, în toată țara.

„Nicio reacţie până acum din partea Guvernului, nicio reacţie din partea lui Klaus Iohannis. Asta înseamnă că vom continua presiunea internă şi externă. Cerem sesiune parlamentară extraordinară, pentru că, în ianuarie, parlamentarii români sunt în vacanţă.

Citește și : „Mitingul pentru democraţie” organizat de AUR s-a încheiat fără incidente majore. George Simion spune că 100.000 de români au manifestat pe străzile Capitalei

S-a discutat mai mult despre criza politică şi lovitura de stat din România în Parlamentul European, o zi întreagă, decât în Parlamentul României.  Vom continua protestele. Pe parcursul săptămânii vor fi proteste împotriva ordonanţei trenuleţ şi pentru alegeri libere şi pentru continuarea alegerilor, începând cu turul II, pentru respectarea democraţiei”, a transmis George Simion.

Liderul AUR anunță un nou protest național

Președintele AUR a spus că protestele continuă și că sâmbătă de la ora 14.00, în fața Prefecturilor din fiecare județ, se va manifesta împotriva conducerii actuale.

„Sâmbătă, la ora 14,00, în fiecare judeţ se va protesta în faţa Prefecturii. Continuăm, inclusiv pe 24 ianuarie, atunci când este Ziua Unirii Principatelor, o să fim la Iaşi în prima parte a zilei, apoi la Focşani. Eu o să am o serie de deplasări externe în Bruxelles, Belgrad şi Washington, după deplasările de la Roma şi Varşovia.

Mă voi întâlni cu preşedinţi, premieri, lideri conservatori din Europa şi din America, ca să ne fie alături. M-au întrebat polonezii cum văd ieşirea la liman, care e soluţia. I-am întrebat cum ieşi dintr-o dictatură, pentru că din 6 decembrie suntem într-o dictatură”, mai precizează președintele AUR.

Citește și : VIDEO George Simion: „Am strâns deja semnăturile pentru suspendarea lui Klaus Iohannis”

De aceea, George Simion face un apel la toți românii să iasă în stradă pentru a câștiga această bătălie și mulțumește celor „peste 100.000” de oameni care au participat la mitingul din 12 ianuarie.

„O să fie nevoie de mai multe ieşiri în stradă, pentru că nu există reacţie. Ei încearcă prin televiziunile lor securiste să reducă importanţa vocii noastre, vocea poporului român. Cer să ne urmaţi şi să câştigăm această bătălie, care nu este pentru un lider sau pentru un alt lider, ci este pentru democraţie, pentru un stat de drept, pentru libertate si pentru viitorul nostru ca ţară.

Nu am dubii că vom reuşi, în ciuda faptului că am epuizat aproape toate căile juridice naţionale şi externe pe care le puteam accesa. Vom continua să fim paşnici şi să facem toate demersurile necesare pentru ca România să fie în continuare o ţară liberă, democrată, pentru ca alegerile să fie reluate începând cu turul II, iar copiii noştri să fie mândri când se uită la noi.

Mulţumesc celor care au făcut eforturi imense să vină ieri în stradă, peste 100.000, si celor care ne-au sprijinit în Diaspora sau aici prin comentarii. Voi sunteţi forţa!”, a mai precizat George Simion.

DailyBusiness
Bani mai mulţi pentru românii cu maşini vechi. Cine primeşte 8.500 de euro de la stat
Spynews
Cine este fostul soț al Mădălinei Pamfile. Cei doi s-au despărțit la un an după nunta din Dubai
Bzi.ro
Oana Moșneagu a ajuns pe masa de operații! „Am avut nevoie de anestezia generală”
Fanatik.ro
Care este înălțimea corectă la care se montează televizorul pe perete. Puțini știu asta
Capital.ro
Dispar bancomatele. Ce se întâmplă cu numerarul. Anunț pentru cei care retrag bani de la ATM
Playtech.ro
Colţul de Rai descoperit de Dan Negru în România. Este cunoscut de prea puţini români, însă e un loc istoric
DailyBusiness
Fugi de aglomerație! Când să mergi la supermarket pentru a evita cozile uriașe
Adevarul
După taxa pe stâlp, statul introduce și taxa pe hărnicie. Cine o va plăti și cât de mare este
wowbiz.ro
Alexia Eram și iubitul secret, prima ceartă în public! AVEM IMAGINILE care îl vor unge pe suflet pe Mario Fresh | PAPARAZZI
Spynews
Despărțire șoc în showbiz! Mădălina Pamfile nu mai formează un cuplu cu tatăl copiilor! Primele declarații
Spynews
Rețeta de prăjitură cu biscuiți și ciocolată fără coacere. Îți vei surprinde familia cu acest desert
Evz.ro
Filmul cu care unii încercau să-și ia BAC-ul, pe HBO Max
Ego.ro
Cum arăta Elena Lasconi în tinerețe. O confunzi lejer cu Andreea Esca dar și cu... Marilyn Monroe?
Prosport.ro
Primele imagini cu explozivul cuplu Tamaş – Alexa, din Asia Express, în infernul din Filipine, cu 31 de grade la ora 18:00 şi 75% umiditate. FOTO&VIDEO EXCLUSIV
kanald.ro
Scenariu negru pentru Santorini, după ce oamenii au fugit din calea cutremurelor! Previziunile sumbre ale specialiștilor: „Un cutremur cu tsunami sau o erupție”
Cancan.ro
TOP 40 vedete surprinse în cele mai indecente poziţii! Antonia, Roxana Ionescu sau Delia şi-au mângâiat nurii şi… au făcut show total pe litoral!
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Ȋnceputul sfârșitului pentru Călin Georgescu. Decizia imensă luată chiar astăzi de CNSAS
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. El are 72 de ani, ea doar 24. Milionarul nu mai are nicio jenă și se afișează cu ea peste tot
stirilekanald.ro
Sfârșit tragic pentru o profesoară îndrăgită din Iași. "Școala a pierdut un mare OM, cu suflet de aur! Ne va lipsi în cancelarie, dar și în afara ei”
substantial.ro
Zeci de persoane afectate de toxiinfecție alimentară la Balul Însuraților din Reghin
MediaFlux
SCAD PENSIILE în ROMÂNIA! AVERTISMENT la nivel național pentru URMĂTORII ANI
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Înapoi în anii ’50: lista „rușinii” alcătuită de suveraniști