George Simion cere „turul 2 înapoi”: „Fac, fratele meu, contestaţie! Nu sunt muiere, nici trădător. Nu mă aştept să se rezolve, dar fac”

George Simion a scris marţi, pe Facebook că urmează anunţuri importante”. ”Anunţuri importante AZI! Anunţurile aşteptate de voi, românii liberi! Azi la 14:30 şi la 19:00. Până la capăt!”, arată Simion în anunţul postat pe pagina sa de socializare.
Filip Stan
20 mai 2025, 12:48
George Simion cere

Liderul AUR, George Simion a răspuns, marţi, pe Facebook, unui simpatizant care îi cere să facă contestaţie la turul doi de scrutin: ”Fac, fratele meu! Nu sunt muiere, nici trădător. Nu mă aştept să se rezolve dar fac, că nu pot să nu mă bat până la capăt. Undeva tot va puşca!”, spune Simion. Parlamentarii AUR urmează să susţină, începând cu ora 14:30, declaraţii de presă în faţa sălii de plen de la Camera Deputaţilor.

Victor Ciutacu, analiză explozivă a alegerilor prezidenţiale: „George Simion a apăsat singur pe butonul autodistrugerii. A fost şantajat?”

George Simion a scris marţi, pe Facebook că urmează anunţuri importante”. ”Anunţuri importante AZI! Anunţurile aşteptate de voi, românii liberi! Azi la 14:30 şi la 19:00. Până la capăt!”, arată Simion în anunţul postat pe pagina sa de socializare.

Un internaut i-a scris să facă contestaţie la rezultatul alegerilor. ”Fac, fratele meu! Nu sunt muiere, nici trădător. Nu mă aştept să se rezolve dar fac, că nu pot să nu mă bat până la capăt. Undeva tot va puşca!”, răspunde George Simion într-un comentariu.

La scurt timp, Biroul de presă al AUR a anunţat că parlamentarii AUR vor susţine, începând cu ora 14:30, declaraţii de presă în faţa sălii de plen a Camerei Deputaţilor (P1).

VIDEO Călin Georgescu, nou mesaj inspirat din vrăjitorul Gandalf din „Stăpânul inelelor”. Potop de ironii pe reţelele de socializare

George Simion declara, în urmă cu o zi, într-un mesaj video transmis votanţilor săi, că nu au ”semnale majore” privind fraude la vot.

”Mi-aţi scris foarte mulţi că există probe despre fraude. Le aşteptăm, să ştiţi că fiecare om din secţia de vot a fost cu onoare şi nu a participat la vreo fraudă, atât oamenii AUR, cât şi cei POT, cât şi observatorii. Nu avem semnale majore, dar dacă voi ne le trimiteţi, facem toţi paşii procedurali. Aţi răspuns unei chemări şi de aceea vă cer, împreună cu toată mişcarea suveranistă, să nu abandonaţi lupta. Am văzut imagini îngrijorătoare cu voi plângând, tăind paşapartele. Nu, nu trebuie să ne tăiem paşapoartele, ci trebuie să luptăm pentru România, din inima noastră”, spunea luni Simion.

Autoritatea Electorală Permanentă anunţă că au fost centralizate toate procesele verbale de la cele peste 20.000 de secţii de votare din ţară şi străinătate, iar rezultatele arată că Nicuşor Dan a obţinut 53,60%, iar George Simion – 46,40%.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a enervat în direct după CFR Cluj – FCSB 1-0: „Nu fac eu la fotbal ce zice Ilie Dumitrescu!”
Capital.ro
Horoscop 24 – 30 august 2026. Această zodie are parte de interacțiuni prietenoase și productive la locul de muncă și acasă
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Cazul Lindsay Clancy. Cum a ajuns o mamă care și-a ucis cei trei copii să fie susținută de sute de femei
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Dan Șucu s-a decis și plătește 2.500.000 de euro pentru transfer
MediaFlux
Ce pensie primești dacă ai muncit 35 de ani cu un salariu de 4000 sau 5000 de lei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat