George Simion confirmă „darul” de 60.000 de euro cerut candidaţilor la parlamentare: Aşa este conceput sistemul electoral din România, candidaţii suportă aceste cheltuieli / Banii, viraţi în contul partidului şi raportaţi la AEP

Liderul AUR a precizat că există şi dovezi privind virarea acestor bani în contul partidului, transparent şi raportând la AEP aceste cheltuieli.
Filip Stan
22 oct. 2024, 15:06
George Simion confirmă

Preşedintele AUR, George Simion, confirmă suma de 60.000 de euro cerută candidaţilor la parlamentare, el declarând marţi că aşa este conceput sistemul electoral din România, iar candidaţii suportă aceste cheltuieli. El a dat asigurări că banii sunt viraţi în contul partidului şi raportaţi la AEP, în mod transparent.

”Tuturor candidaţilor la alegerile parlamentare li s-a cerut să contribuie, conform legii, la bugetul de campanie, să asigure precampania şi campania electorală, pentru că aşa este conceput sistemul electoral din România, candidaţii suportă aceste cheltuieli”, a spus George Simion într-o conferinţă de presă.

Liderul AUR a precizat că există şi dovezi privind virarea acestor bani în contul partidului, transparent şi raportând la AEP aceste cheltuieli.

Întrebat dacă este vorba de suma de 60.000 de euro, George Simion a confirmat că este vorba despre această sumă cerută candidaţilor AUR la parlamentare.

Simion a mai spus că şi în 2020 candidaţii şi-au plătit cheltuielile făcute în campanie. Întrebat dacă această sumă este o condiţie obligatorie, George Simion a spus: ”Nu este o condiţie obligatorie, ce este obligatoriu este ca respectivii să nu fie pasibili de a fi infiltraţi de PSD şi PNL pe listele noastre electorale şi tocmai de aceea am eliminat marea majoritate a candidaţilor veniţi de la PSD şi de la PNL”.

Simion a mai spus că o altă condiţie este susţinerea filialelor. Întrebat dacă cei trei care au demisionat luni din grupul AUR erau infiltraţi de la PNL şi PSD, George Simion a răspuns că nu poate face o astfel de afirmaţie. ”Pot să vă spun că am tăiat la sânge în listele pentru Parlament, pentru a ne asigura că, odată ajunşi acolo ,nu vor întoarce armele”.

Sondaj Avangarde-INSOMAR. Cu cine s-ar bate Marcel Ciolacu în turul al doilea. Schimbări pe plan politic cu o lună înainte de alegeri

Doi deputaţi şi un senator şi-au dat luni demisia din AUR, pe fondul neînţelegerilor privind listele la parlamentare. Deputatul Ringo Dămureanu a declarat în plen că s-au cerut 60.000 de euro pentru candidatură, pentru locuri eligibile şi a cerut demisia din funcţia de preşedinte al AUR a lui George Simion, pe care l-a numit ”impostor politic”.

Ciucă, despre plata locurilor eligile la parlamentare: Nu este vorba de a plăti un loc de parlamentar, ci de contribuţia legală pe care fiecare dintre noi putem să o aducem, financiar, pentru a susţine campania. Ulterior se decontează de către AEP

Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat marţi, despre plata locurilor eligile la parlamentare, că nu este vorba de a plăti un loc de parlamentar, ci de contribuţia legală pe care fiecare dintre candidaţi o poate aduce, financiar, pentru a susţine campania şi care ulterior se decontează de către AEP.

Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a fost întrebat dacă la PNL se plătesc locurile eligibile la alegerile parlamentare, după scandalul declanşat de unii deputaţi AUR.

Citește și: Marcel Ciolacu, despre „pensionarea” din politică: „Aş fi un bun pescar, un an m-aş muta în Deltă”

”Nu este vorba de a plăti un loc de parlamentar, ci este vorba de contribuţia legală pe care fiecare dintre noi putem să o aducem din punct de vedere financiar, pentru a susţine campania, fapt care ulterior se decontează de către AEP”, a explicat Nicolae Ciucă.

Întrebat dacă există o anumită sumă impusă, Ciucă a precizat că ştie că este o limită maximă şi în funcţie de aceasta fiecare dă cât poate.

Doi deputaţi şi un senator şi-au dat luni demisia din AUR, pe fondul neînţelegerilor privind listele la parlamentare. Deputatul Ringo Dămureanu a declarat în plen că s-au cerut 60.000 de euro pentru candidatură, pentru locuri eligibile şi a cerut demisia din funcţia de preşedinte al AUR a lui George Simion, pe care l-a numit ”impostor politic”.

 

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
„E dezamăgitor!”. Nota primită de Cristi Chivu după Inter – Napoli 2-2. Ce i-au reproșat italienii
Capital.ro
Obligație pentru proprietarii de locuințe și firme. Legea valabilă pe perioada iernii. Amendă de până la 2.500 de lei din cauza zăpezii
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend