George Simion dă asigurări că, „până în 2030, vom reuși să avem autostrăzile principale gata. Putem, dar nu cu aceiași oameni care ne-au condus până acum”

Candidații la președinția României, George Simion și Nicușor Dan, au viziuni diferite privind rolul viitorului șef al statului în gestionarea proiectelor de infrastructură.
Filip Stan
07 mai 2025, 18:13
George Simion dă asigurări că, „până în 2030, vom reuși să avem autostrăzile principale gata. Putem, dar nu cu aceiași oameni care ne-au condus până acum”

Președintele AUR, George Simion, a anunțat miercuri, 7 mai, că a avut o întâlnire cu Cătălin Urtoi, unul dintre susținătorii autostrăzii A8, și a promis finalizarea autostrăzilor principale până în 2030-2032, propunând includerea acestui subiect în ședințele CSAT.

„Trebuie să recăpătăm gloria de odinioară. Acum exact 50 de ani, noi românii construiam Transfăgărășanul, eram capabili să facem lucrări de infrastructură mărețe, acum trebuie să închidem Valea Oltului pentru un drum tehnologic timp de o lună”, a spus Simion.

De asemenea, liderul AUR a menționat că, în domeniul transportului feroviar, soluția ar fi sancționarea firmelor care înregistrează întârzieri în execuția lucrărilor, acuzând companii din Italia și Franța. Acesta a propus și dezvoltarea unui nod de transporturi în sudul Bucureștiului, inclusiv cu un aeroport de marfă, după modelul polonez.

Vezi și George Simion: „Guvernele știu ce au de făcut, dar nu pot, pentru că au pile, secretare, amante, care trebuie să paraziteze administrația locală”

„Până în 2030 vom reuși să avem autostrăzile principale gata. Este nevoie să ne concentrăm pe un nod de transporturi în sudul Capitalei. (…) Putem, dar nu cu aceeași oameni care ne-au condus până acum”.

În schimb, Nicușor Dan a pus accentul pe combaterea corupției și pe nevoia unei viziuni coerente a investițiilor: „Președintele are în mână un instrument foarte puternic, influența sa în justiție, care înseamnă posibilitatea sa de a lupta cu corupția, care paralizează multe sectoare, inclusiv zona de achiziții publice”.

Candidatul independent la prezidențiale a invocat experiența sa la Primăria Capitalei, unde susține că a înlocuit 200 km de conductă magistrală de termie în patru ani, „față de 120 km toți primarii dinaintea mea”.

Citește și Nicușor Dan și George Simion, față în față după turul 1. Schimb de replici dure: „Au pariat împotriva leului” / „Nu orice se întâmplă e rezultatul unei conspirații”

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Atanas Trică, transfer spectaculos la Dinamo?! Oficialii celor de la U Cluj confirmă negocierile: “Există un interes”
Capital.ro
Amenzi de până la 1.500 de lei pentru șoferi. O primărie introduce reguli noi pentru parcări. Vor fi obligați să mute mașina
Playtech.ro
Un an de vechime pentru pensie va costa mai mult din iulie 2026. Casa de Pensii anunță recalculări inclusiv pentru cei care au plătit deja
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un turist de 45 de ani a fost mușcat de un urs, pe Transfăgărășan! În ce stare se află bărbatul
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1 a izbucnit la adresa lui Baciu: ”I-a suflat Gigi în gură și a luat-o razna!”
MediaFlux
PAPARAZZI Ștefan Bănică Junior taie linia continuă cu BMV-ul decapotabil prin oraș! Bolidul roșu sare-n ochi FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți