EXCLUSIV | George Simion, despre alegerile prezidențiale din 2024. „Pe Geoană nu-l bagă nimeni în seamă, o să ia 7%. De Kovesi nu e nevoie, nu mai e iubită de români! In turul doi intră PSD și AUR!” A râs în hohote când a auzit de candidatura lui Nicolae Ciucă

George Simion a fost invitat la România TV, unde a vorbit despre alegerile din 2024, limitarea plăților cash și scandalul din USR izbucnit după afirmațiile controversate ale Elenei Lasconi.
Filip Stan
05 nov. 2023, 22:05
EXCLUSIV | George Simion, despre alegerile prezidențiale din 2024.

George Simion e de părere că AUR are toate șansele să câștige toate alegerile din 2024. La prezidențiale, în turul doi, vor ajunge candidatul PSD și candidatul AUR, a spus el.

„Eu am zis-o de mai multe ori. În turul doi o să intre candidatul PSD și candidatul AUR. Dacă românii sunt masochiști și le place cum e condusă țara acum de premierul Ciolacu, îl vor vota pe premierul Ciolacu. Dacă vor altceva, îl vor vota pe candidatul AUR, care are șanse. Cred că AUR va câștiga toate alegerile. Vom începe pe 9 iunie cu alegerile europarlamentare. Vom începe cu Gheorghe Piperea, Claudiu Târziu și Cristian Terheș. PSD cu cine vine, cu Mihai Tudose. Toți patrioții trebuie să-și pună ștampila pe AUR, un partid care nu țin nici cu americanii, nici cu austriecii, nici cu rușii, ține cu românii. Sunt oameni care au ce să-l învețe inclusiv pe Victor Ponta. Eu vreau să văd acum ce face consilierul lui Marcel Ciolacu, domnul Victor Ponta, cum salvează economia. Să vedem ce investiții vin, ce locuri de muncă creează. Ei au toată puterea în mâini și nu fac nimic. Noi avem soluții”, a declarat George Simion la România TV.

Citește și Victor Ponta, reacție la scandalul USR – Elena Lasconi: „N-ai ce să cauți acolo, nu e locul tău, poate vrei să mergi la AUR” 

În ceea ce-l privește pe Mircea Geoană, George Simion a spus că nu are nicio șansă la prezidențiale și că va lua cel mult 7%.

„Domnul Geoană probabil se pregătește pentru alegeri cu neomarxiștii de la SNSPA pentru că am aflat că șeful de campanie al domnului Geoană e acel Remus Pricopie care ne acuza că am atacat universitatea pe care el o conduce. Acest Remus Pricopie e fostul ministru al Educației al PSD, un neomarxist care caută să spele pe creier noi și noi generații cu această ideologie. Dacă va fi impus, eu nu cred că românii îl vor vota pe acest Mircea Geoană. Nu are nicio șansă Mircea Geoană dacă vrea să candideze independent. Să-l impună austriecii nu cred, doar să-l impună americanii, dar cred că-s foarte ocupați.

Geoană o să ia 7% dacă candidează. La fel și doamna Kovesi, care nu mai e iubită de români. Domnul Geoană e în campanie de un an de zile și nu-l bagă nimeni în seamă. De doamna Kovesi nu e nevoie, se descurcă de minune Marcel. Mulți dintre votanții PSD vin la mine și spun că nu mai recunosc partidul pe care l-au susținut”, a mai spus președintele AUR.

Întrebat de jurnalistul România TV dacă nu crede că surpriza ar putea veni de la PNL, prin Nicolae Ciucă, George Simion a izbucnit în râs. „În niciun caz. Cu respect, are și el meritele lui. Dar nu e un candidat redutabil la alegerile prezidențiale. E cel mult o glumă bună. A ajuns PNL, pentru felul în care a fost condus la Cotroceni de Klaus Iohannis, o glumă bună”, a mai adăugat liderul AUR.

Citește și Noi detalii despre majorarea pensiilor din 2024. Șeful Casei de Pensii, vești extraordinare pentru cinci milioane de pensionari

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova înainte de „dubla” cu FCSB! Steven Nsimba, out pentru derby-ul din SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Românii care locuiesc la bloc sunt obligați să plătească. Reguli pentru proprietari în toată România. Asociația poate apela la Instanță
Playtech.ro
Ce nu ai voie să faci în autobuzele şi tramvaiele STB. Mulţi bucureşteni beau apă şi consumă alimente, dar este interzis
Adevarul
Fost șef MI6: Pierderile Rusiei în Ucraina sunt „uluitoare”, 30.000 de soldați uciși într-o lună
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Diana, tânăra gravidă care s-a stins în urma accidentului din Iași, va fi condusă pe ultimul drum cu onoruri militare
iamsport.ro
BREAKING | Adi Mutu, noul antrenor de la Universitatea Craiova?! Mihai Rotaru a rupt tăcerea
MediaFlux
Statul român preia gigantul Rusiei! SUA a impus restricții, România a găsit o soluție
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj