Președintele AUR, George Simion, a făcut o serie de declarații în limba engleză pentru presa internațională, duminică 18 mai, în care a precizat că adversarul său Nicușor Dan ar fi făcut marketing electoral cu o zi înainte de alegerile prezidențiale.
Liderul AUR a punctat că este deschis „cooperării” cu presa străină, care, potrivit spuselor lui, este focusată pe „informarea cetățenilor, nu dezinformarea” acestora.
„Nu pot face declarații pentru presa română până la ora 21 și voi respecta legea. De aceea, ieri, în ziua de liniște, mi-am dezactivat conturile de social media — spre deosebire de contracandidatul meu, care dansa bachata și făcea tot felul de trucuri de marketing, într-o zi în care toți trebuia să fim în mod silențios. Însă pot vorbi liber cu presa internațională și voi oferi interviuri individuale, răspunzând tuturor întrebărilor, pentru că este în interesul nostru să cooperăm cu presa străină și să primim sprijin de la partenerii noștri. Sunt convins că mulți dintre voi aveți ca scop informarea cetățenilor, nu dezinformarea — și acesta este și scopul nostru.”, a precizat George Simion.
Candidatul la alegerile prezidenţiale din partea AUR, George Simion, a votat duminică, în jurul orei 8, în Mogoșoaia, alături de soţia sa, Ilinca, şi de mentorul său, Călin Georgescu, acompaniat, de asemenea, de Cristela Georgescu.
Simion s-a bucurat, în ultima săptămână a campaniei electorale, de sprijinul fostului candidat Călin Georgescu, a cărui candidatură a fost interzisă de Curtea Constituțională, iar cei doi s-au prezentat împrună la vot, la fel ca şi în primul tur.
„Am votat impotriva nedreptatilor facute poporului roman, impotriva inechitatilor si umilintelor la care surorile si fratii nostri au fost supusi si aici si pretutindeni, impotriva abuzurilor si saraciei. Impotriva tuturor celor care ne desconsidera pe toti. Pentru viitorul nostru, care sa fie decis doar de romani, pentru romani si pentru Romania. Asa sa ne ajute Dumnezeu.”, a menționat George Simion.