George Simion, protest în stradă împotriva respingerii listelor AUR la alegerile parlamentare: „Nu cred că mai trăim într-o țară democratică”

Protest uriaș în Bistrița după ce Biroul Electoral Județean a respins listele AUR la alegerile parlamentare. George Simion, președintele partidului, a ieșit și el îmn stradă.
Alina Costache
19 oct. 2024, 17:27
George Simion, protest în stradă împotriva respingerii listelor AUR la alegerile parlamentare: „Nu cred că mai trăim într-o țară democratică”
George Simion protestează în stradă la Bistrița

George Simion participă la protestul din Bistrița, după ce listele de candidați AUR la alegerile parlamentare au fost respinse de Biroul Electoral Județean, decizie pe care a atacat-o și în instanță.

„Ne apărăm democratic dreptul de a candida. Ne-a scos aici PSD, baronul roșu Radu Moldovan și-a instruit reprezentanții partidelor politice să voteze împotriva noastră deși nu există niciun motiv, avem toate semnăturile și ale mele și ale domnului Târziu și ale tuturor colegilor din biroul național de conducere.

Cerem ca judecătorii să judece drept, ave, tribunalul și Curtea de Apel, am fost contestați în toate județele. PSD a votat contra noastră și încearcă scoaterea noastră din cursa pentru parlamentare pentru că îi vom încurca în formarea viitoarei majorități pe care ei și-o doresc.

Este o operațiune concertată, peste 100 de contestații. După ce am văzut decizia CCR, nu cred că mai trăim într-o țară democratică, din păcate. PSD face tot ce îi trece prin cap și iată că are susșinere și de la USR și de la SOS, partide care nu ar fi trebuit să achieseze la lucrul ăsta”, a declarat George Simion, potrivit realitatea.net.

Citește și: Marcel Ciolacu îl „trolează” pe Ciucă. Premierul și-a făcut tricou cu „onoare, respect, predictibilitate”

Partidul lui George Simion, respins la Bistrița-Năsăud

Biroul Electoral Județean din Bistrița-Năsăud a respins listele candidaților AUR la alegerile parlamentare pe motiv că acestea nu respectă statutul partidului și nu au fost semnate și de Claudiu Târziu, președintele Consiliului Național de Conducere al partidului, după cum se arată în decizia BEJ.

Citește și: AUR rămâne fără candidați într-un județ. George Simion: „Pregătiți-vă să ieșim în stradă, pregătiți-vă să fim scoși din cursa electorală”

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Gigi Becali și FCSB, în play-out! „Vina mea e că am cheltuit două milioane cu Politic și Alibec. Ai mei s-au ghiftuit de bani!”. Câți jucători aduce. Exclusiv
Capital.ro
Schimbare la eliberarea permisului de conducere. Regula se aplică în toată România. Verificarea se va face direct la ghișeu
Playtech.ro
Ce este un an bisect şi când va fi următorul: Se întâmplă o dată la 4 ani
Adevarul
Român blocat în Abu Dhabi: „Suntem pe cont propriu, indiferent ce s-ar spune”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Campionul român recunoaște că a avut un trecut dificil: ”Nu îmi e rușine să o spun! Am montat parchet în Italia”
MediaFlux
Casele de Pensii, apel privind recalcularea pensiilor! Instituțiile bat obrazul firmelor care greșesc adeverințele
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj