George Simion, reacție pe fondul „Ordonanței Austerității”: „Ciolacule, nebunule! Oprește-te! Omori firmele românești!”

Guvernul PSD + PNL Marcel Ciolacu pregătește „Ordonanța Austerității", care ar putea produce noi scumpiri în lanț, motiv pentru care liderul AUR, George Simion, a intervenit, în stilul caracteristic. 
Irina Dumitrescu
02 aug. 2023, 18:08
George Simion, reacție pe fondul „Ordonanței Austerității

George Simion îl trage la răspundere pe Marcel Ciolacu. În opinia liderului AUR, premierul nu ar trebui să se gândească la creșterea impozitelor pentru IMM-uri, înainte de a impozita multinaționalele și a scoate din sistemul de stat pilele de partid.

„Ciolacule, nebunule care ești, oprește-te! O să termini mai mult de o pătrime din firmele românești. Mai mult de un sfert o să se închidă din septembrie încolo cu ce vrei să faci! Oprește-te! Ziceai că impozitezi multinaționalele cu 1%. Unde e modificarea aia legislativă?

Ce faci? Omori microîntreprinderile, omori IMM-urile, omori firmele românești! Nu era suficient ce vrei să faci în construcții. Termini construcțiile, termini pe cei care mai lucrau legal în agricultură. Acum ai coborât pragul la microîntreprinderi, faci o varză totală cu TVA-ul.

Nu da ordonanța asta pentru că pui pe butuci afacerile românești, în loc să faci ce ai zis tu: că multinaționalele trebuie să plătească.

Vrei bani la buget? Mai redu din aparatul bugetar Ciolacule! Oprește-te!”, a declarat Simion, potrivit Epolitic.

George Simion, disperat: „Guvernul face asta în august ca să nu poată exista o reacție spontană din partea cetățenilor”

Liderul AUR anticipează distrugerea firmelor românești, ca urmare a implementării „Ordonanței Austerității”.

„Fraților, nebunii ăștia vor să dea joi ordonanța care termină firmele românești, în loc să ia propunerea noastră: salariul minim brut 5.000 de lei, cu taxare de 1.100 de lei – asta să se ducă la stat. Adică să extindă ce se întâmpla în construcții peste tot, ca să poată munci lumea în România.

Ăștia ce fac? Falimentează firmele, pun taxări la muncă, la toată lumea, exagerat de 47% și termină toate firmele românești. Și fac asta în august ca să nu poată exista o reacție spontană, un protest spontan. Toată lumea e plecată și nu vor ști decât în momentul în care ajung înapoi la muncă”, a mai precizat George Simion, pe Facebook.

Victor Ciutacu, după măsurile anunţate de premierul Ciolacu:”Nu i-a trecut prin cap nimănui să se revolte că nu se taie nimic de la înarmare”

DailyBusiness
Englezii vin în România! Hotelurile de lux din Marea Britanie vor apărea și în țara noastră
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Ce studii are, de fapt, Gică Hagi, patronul Farului Constanța. Domeniul la care puțină lume s-ar fi gândit
Capital.ro
Dezvăluiri din dosarul lui Călin Georgescu. Procurorii descriu o întâlnire secretă după alegeri. A existat un martor
Playtech.ro
Gardul dintre vecini: ce se întâmplă dacă este ridicat fără acord. Ai dreptul să ceri demolarea?
Adevarul
„Prințesa fantomă” din Maroc a apărut pe neașteptate în public, după ani de absență. Cine este Lalla Salma
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Tichete de la Guvern pentru sute de mii de români - Intră banii! Anunţ oficial de la Guvern
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ion Țiriac, apariție în bikini. Moştenitoarea imperiului s-a distrat de minune: „Uite, mamă!”
kanald.ro
Un bărbat a murit în Satu Mare, după ce a fost împușcat accidental de un tânăr. Cei doi se pregăteau să plece la vânătoare
Cancan.ro
E scandal în lumea medicală! Colegiul Medicilor dă de pământ cu Mihaela Bilic: 'Sunt pur și simplu eronate'
iamsport.ro
Titi Aur, atac dur la adresa lui CTP: ”Dacă se pricepe la mașini, să ne explice cum a murit Dumitru Tinu! Era ok dacă vorbea în casă cu soția, nu public”
MediaFlux
Ultimele zile pentru a beneficia de voucher de energie! Termenul limită a fost anunțat
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, reacție sinceră despre Ilie Bolojan, după ce a preluat conducerea Guvernului. Fostul președinte a vorbit fără perdea: ”E lipsă de experiență”
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor