George Simion: Rusia a amenințat voalat România. Trebuie să ne gândim cum putem apăra românii și cum putem evita conflicte armate pe teritoriul țării

George Simion a făcut o serie de declarații, în direct la România Tv, pe tema conflictului militar din Ucraina izbucnit de ruși.
Claudia Simion
24 feb. 2022, 12:02
George Simion: Rusia a amenințat voalat România. Trebuie să ne gândim cum putem apăra românii și cum putem evita conflicte armate pe teritoriul țării

Liderul AUR, George Simion, cere României să își apere cetățenii aflați pe teritoriul ucrainean.

„Avem 500.000 de români în Ucraina. Sper să ne intereseze soarta românilor din Ucraina. E vorba de etnicii români care nu au cetățenie pentru că s-a învrednicit niciun regim de până acum să le dea cetățenie acestor români adevărați de la Cernăuți, de la Cetatea Albă sau din Apșa de Mijloc. Trebuie să ne intereseze și soarta lor. Și soarta românilor din țară.

Rusia a amenințat voalat România. Atâta timp cât avem scut de apărare pe teritoriul țării trebuie să ne gândim cum putem apăra românii și cum putem evita conflicte armate pe teritoriul țării. Nu cred că ne ia Rusia ca țintă. Se ocupă de lumea rusă, iar noi trebuie să ne vedem de cetățenii noștri”, a declarat George Simion la RomaniaTv.

MAE a convocat celula de criză inter-instituţională pentru sprijinirea cetăţenilor români din Ucraina.

În contextul evoluției situației de securitate din Ucraina, din dispoziția ministrului afacerilor externe Bogdan Aurescu, astăzi, 24 februarie 2022, a fost convocată Celula de criză interinstitutională pentru sprijinirea și acordarea de asistență consulară cetățenilor români aflați pe teritoriul ucrainean.

MAE avertizează că actualele evoluții de securitate se asociază cu un risc major de impredictibilitate, instabilitate și confruntări armate. În acest context, MAE reamintește că, încă din data de 21 februarie a.c., a fost ridicat nivelul de alertă pentru Ucraina (Părăsiți imediat țara – http://www.mae.ro/travel-alerts/24945) și solicită din nou cetățenilor români să părăsească de urgență teritoriul acestui stat, precum și să evite orice deplasare în Ucraina.

MAE informează că personalul consular al misiunii diplomatice de la Kiev și al oficiilor consulare de la Cernăuți, Odessa și Solotvino este în contact permanent atât cu cetățenii români care și-au înregistrat prezența în Ucraina până acum, cât și cu liderii mediului asociativ românesc din această țară. Până la acest moment, 30 de cetățeni români au contactat MAE pentru informații legate de situația din Ucraina sau pentru a informa asupra deciziei de a părăsi acest stat.

De asemenea, MAE este în contact direct cu autoritățile române competente în vederea gestionării unor eventuale evacuări din Ucraina și menține legătura permanentă cu misiunile și oficiile diplomatice străine acreditate în România care au solicitat sprijin pentru acordarea de asistență consulară propriilor cetățeni.

MAE reia solicitarea către toți cetățenii români care se află în Ucraina să-și notifice, de urgență, coordonatele prezenței lor în Ucraina prin platforma www.econsulat.ro sau contactând MAE la numărul de telefon 0040751084537. Această linie telefonică este dedicată cetățenilor români care se află temporar în Ucraina și care solicită protecție și asistență consulară din partea MAE.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție Craiova, adversarul din Liga Campionilor a marcat de 8 ori în ultimul meci
Capital.ro
Noile reguli UE care vor schimba internetul: cum va fi marcat conținutul generat de inteligența artificială
Playtech.ro
Planta de interior super rezistentă care absoarbe căldura și răcorește aerul din casa vara. Mulţi spanioli şi italieni o au
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Calcule pentru românii care vor să cumpere vechime în muncă pentru pensie, în 2026. Cât va costa după majorarea salariului minim
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?