George Simion s-a răzgândit. Nu mai depune moțiune de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu: ”N-ar avea rost”

George Simion a anunțat, luni dimineață, că a decis să amâne depunerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu. Politicianul spune că nu o va depune fără semnături din partea celor de la USR.
Filip Stan
17 feb. 2025, 10:47
George Simion s-a răzgândit. Nu mai depune moțiune de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu: ”N-ar avea rost”

George Simion a anunțat într-un filmuleț pe rețelele de socializare că îşi doreşte ca moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu să aibă semnăturile tuturor parlamentarilor din Opoziție, inclusiv din partea celor de la USR. De aceea a decis să o amâne și să nu o mai depună săptămâna aceasta.

George Simion: Nu vom depune săptămâna aceasta moţiunea de cenzură

„(…). Nu vom depune săptămâna aceasta moţiunea de cenzură până nu avem semnături din partea tuturor membrilor opoziţiei. Adică, aşteptăm azi… colegii mei sunt în Parlament să semneze şi ei (…). Membrii de la POT sperăm să semneze şi ei astăzi… şi USR, măcar o parte ca să nu vedem că există o interdicţie din partea doamnei Lasconi ca să fie votată moţiunea, că, altfel, n-ar avea rost”, a anunţat liderul AUR  într-o filmare postată pe Facebook.

Citește și EXCLUSIV Tinichelele de coada şefului AUR, dezvăluite în emisiunea „Cutia neagră” la România TV. Cel puțin patru dosare penale îi vizează pe George Simion şi alţi lideri ai partidului său!

Diana Șoșoacă, însă, a anunțat că moțiunea de cenzură va fi depusă luni, 17 februarie, la Parlament, fără George Simion. Momentan, au fost strânse doar 125 de semnături din partea parlamentarilor de la AUR şi S.O.S.

Potrivit unor surse politice citate de Antena 3, moţiunea ar trebui să fie dezbatută şi votată în cursul acestei săptămâni.

Calendarul moţiunii de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu:

luni, 17 februarie – depunere;
marti, 18 februarie – citită în plen;
⁠joi, 20 februarie – dezbatere şi vot.

Reamintim că în urmă cu o lună, liderul AUR anunța că va depune o moţiune de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu.

„Depunem săptămâna viitoare o moţiune de cenzură şi aşteptăm aceeaşi reacţie decentă din partea premierului Marcel Ciolacu – să plece”, anunța preşedintele AUR, la Parlament.

Citește și George Simion și Claudiu Târziu, prima reacție după demisia lui Klaus Iohannis: „TURUL 2 ÎNAPOI”

 

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Escapada la munte l-a scos din sărite pe Liviu Vârciu! A ajuns în Poiana Brașov în 7 ore, iar acolo a primit o altă lovitură: ”Ne merităm soarta”
Fanatik.ro
Korenica merge la DC United, lângă Louis Munteanu! 90% se face: toate cifrele afacerii și ce salariu va avea mijlocașul-vedetă al clujenilor. Exclusiv
Capital.ro
Reguli la bloc. Penalizare pentru restanțe la întreținere. Legea nu permite sancționarea automată a proprietarilor
Playtech.ro
ANM anunţă două anotimpuri în România! Unde va fi iarnă în toată regula? Zona în care primăvara îşi face simţită prezenţa
Adevarul
Meseriile care nu pot fi înlocuite de AI. Ce are omul și nu va avea niciodată inteligența artificială
wowbiz.ro
Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un bărbat din București i-a luat viața propriului frate pentru 200 de lei. Individul s-a predat autorităților
iamsport.ro
Apropiatul din altă țară al lui Valentin Ceaușescu a amenințat că va opri comerțul cu România dacă nu îl transfera pe fostul mare fotbalist român
MediaFlux
Răsturnare privind furtul Coifului de Aur furat din Muzeul Drents! Olandezii au mințit, acuză fostul director al Muzeului Național de Istorie
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend