George Weah, câştigătorul Balonului de Aur în 1995, va fi noul preşedintele al Liberiei

George Weah, fostul mare fotbalist al lui AS Monaco, PSG, AC Milan şi Chelsea, este aproape de a câştiga alegerile prezidenţiale din Liberia. Weah a ieşit învingător în 11 dintre cele 15 regiuni ale ţării şi aşteaptă numărătoarea finală a voturilor pentru a deveni oficial preşedintele ţării.
Filip Stan
13 oct. 2017, 11:56
George Weah, câştigătorul Balonului de Aur în 1995, va fi noul preşedintele al Liberiei

George Weah are un avantaj consistent faţă de principalul său contracandidat, Joseph Boakai, fostul vicepreşedinte al ţării, conform rezultatelor parţiale. Pentru a fi declarat învingător, Weah trebuie să adune peste 50 la sută din voturile exprimate.

Prima reacţie a venit de fostul coechipier al lui Weah la AC Milan, Paolo Maldini, care nu a mai aşteptat rezultatele finale.

„Îl felicit pe bunul meu prieten George Weah. A câştgat alegerile şi a devenit noul preşedinte al Liberiei. Am încredere că omul umil şi generos pe care l-am întâlnit în urmă cu 20 de ani va fi liderul perfect pentru oamenii din ţara pe care o iubeşte teribil de mult. Din partea mea şi a familiei mele îţi transmit toată dragostea şi suportul nostru” a scris Paolo Maldini pe Instagram.

George Tawlon Manneh Oppong Ousman Weah, pe numele său complet, s-a născut pe 1 octombrie 1966 la Monrovia. După două titluri în Liberia, câte unul cu Mighty Barrolle şi Invincible Eleven, şi-a trecut în palmares titlul în Franţa cu PSG şi câte o Cupă a Franşei cu AS Monaco şi PSG, două titluri în Italia cu AC Milan şi o Cupă a Angliei cu Chelsea. A fost desemnat de trei ori fotbalistul anului în Africa, iar în 1995 a câştigat Balonul de Aur.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Cea mai emoționantă imagine cu părinții Laurei Cosoi! Mama prezentatoarei TV era însărcinată pe atunci: "Am fost concepută pe 1 aprilie"
Fanatik.ro
Câți bani alocă Bucureștiul, orașul cu șapte primării, pentru reparația străzilor. Sectorul cu cele mai mici investiții și cele mai mari cheltuieli salariale
Capital.ro
Se modifică valabilitatea permisului auto. Vin reguli noi în România pentru șoferii pensionari peste 70 de ani
Playtech.ro
Cum să scazi factura la curent la jumătate? Sfatul banal al experţilor, de ce românii nu fac asta...
Adevarul
Cine plătește pentru turiștii blocați în zone de conflict - Dilema românească: Ajutor de la stat sau pomană din taxele altora?
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Românii ajunși în țară din Orientul Mijlociu sunt nemulțumiți că și-au plătit singuri biletele: „Nu ne-au ajutat cu absolut nimic”
iamsport.ro
Fiul lui Ion Țiriac nu credea că va trăi așa ceva vreodată: 'Pierderi economice uriașe'
MediaFlux
Anunț oficial pentru românii care primesc pensie! Cine va primi 2.780 lei
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj