GEORGIA – ROMÂNIA 1-1. Naţionala tricoloră a debutat la Tbilisi în al doilea mandat al lui Gheorghe Hagi ca selecţioner, însă cele zece schimbări efectuate în timpul meciului nu au putut oferi o imagine completă a potenţialului tricolorilor. Florinel Coman a ratat prima noastră ocazie în minutul 7, şutând în blocajul lui Kashia. Georgienii au cerut penalti în minutul 18, la duelul dintre Borza şi Mamageishvili, însă jocul a continuat şi tricolorii au trecut pe lângă deschiderea scorului, şutul expediat de Ianis Hagi fiind scos din apropierea liniei porţii. Gazdele au replicat prin şutul peste poartă al lui Kochorashvili, din minutul 23, şi, mai ales, prin şansa uriaşă a lui Zivzivadze, al cărui şut a fost respins de Aioani, în minutul 25.
Repriza s-a încheiat cu blocajul efectuat de Drăguşin la Chakvetadze, în minutul 45, însă georgienii vor deschide scorul în minutul 46, după o eroare a lui Aioani de care a profitat Kvilitaia.
După cinci minute, Zivzivadze a reluat peste poartă din poziţie bună, iar Louis Munteanu a reuşit să egaleze în minutul 55, din centrarea lui Screciu. Meciul s-a încheiat cu ocazia lui Egoyan, din minutul 90+3, şi a fost Georgia – România 1-1.
Hagi, după egalul cu Georgia: „I-am felicitat pe băieţi pentru efort”
Gică Hagi şi-a felicitat jucătorii pentru efortul depus în acest meci, ţinând cont că suntem la finalul unui sezon încărcat. Hagi nu a vrut să evidenţieze greşelile făcute în această partidă, cum ar fi cea a portarului Aioani care a dus la golul Georgiei.
„Puteam să facem mai multe. Am făcut lucruri bune, bineînţeles, am făcut şi greşeli. Jucătorii au arătat personalitate. Meciul cu Ţara Galilor va fi un meci foarte greu, e o echipă agresivă. Încercăm să câştigăm meciul. I-am felicitat pe băieţi pentru efort, am vorbit mai mult despre lucrurile bune”, a declarat Gică Hagi la Antena 1.
Min. 55: 1-1, Munteanu reuşeşte egalarea cu o lovitură de cap de lângă careul mic
Min. 46: Gafă Aioani şi Georgia deschide scorul, 1-0
Min. 45: 0-0 la pauză, după o repriză cu ocazii de ambele părţi, mai mari de partea gazdelor
Echipe de start la Georgia – România:
Georgia: Mamardashvili – Kashia, Goglichidze, Lochoshvili, Azarov – Mamageishvili, Kochorashvili, Chakvetadze, Kiteishvili – Kvilitaia, Zivzivadze
Rezerve: Kereselidze, Gugeshashvili, Gadrani, Dvali, Kvaratskhelia, Lobjanidze, Beriashvili, Gelashvili, Mekvabishvili, Gagnidze, Kvernadze, Kharebashvili, Egoyan
Selecționer: Willy Sagnol
ROMÂNIA: 16. Aioani – 24. Coubiș, 3. Drăgușin, 5. Ghiță, 20. Borza – 6. Screciu, 18. R. Marin – 21. Moruțan, 10. I. Hagi-cpt., 13. Mihăilă – 7. Fl. Coman.
Rezerve: 1. Târnovanu, 12. Hindrich – 2. Strata, 8. Cicâldău, 9. L. Munteanu, 11. Baiaram, 14. A. Dobre, 15. Eissat, 17. T. Băluță, 19. D. Matei, 22. M. Ilie, 23. Sorescu
Selecționer: Gheorghe Hagi
Georgia – România, primul meci al lui Gheorghe Hagi pe banca echipei naționale, nu va aduce, în rândul tricolorilor, doar o formulă diferită de joc și nume noi, ci și o schimbare de direcție care poate fi observată încă din profilul jucătorilor convocați pentru acțiunea din această lună.
Dacă în ultimii ani echipa a funcționat aproape exclusiv într-un 4-2-3-1 care, împotriva adversarilor puternici, se transforma deseori într-un 4-1-4-1 precaut și orientat spre protejarea spațiilor, noul selecționer încearcă să construiască o echipă mai apropiată de principiile fotbalului pozițional pe care le-a urmărit și promovat de-a lungul carierei sale.
Gheorghe Hagi: Când îmbraci tricoul echipei naţionale trebuie să ai atitudine, să joci cu onoare
Selecţionerul Gheorghe Hagi a declarat, luni, că are emoţii înaintea debutului pe banca României, la meciul amical cu Georgia. De asemenea, el consideră că jucătorii care intră pe teren pentru România trebuie să joace cu onoare.
„Georgia este o echipă care a crescut foarte mult în ultima vreme. Au un antrenor foarte bun. O echipă căreia îi place să aibă mingea şi care este foarte bună şi pe atacuri rapide. Trebuie să fim atenţi la ambele faze şi să încercăm să ne impunem”, a spus Hagi. Am încercat, ca fost jucător, să devin unul dintre cei mai buni. Acum sunt în postura de antrenor de mulţi ani. Rolul meu este să-i fac pe jucători să devină mai buni. Acesta este obiectivul meu important în acest moment, să-i fac să crească, să fie mai buni decât înainte”, a declarat Hagi.
Selecţionerul a afirmat că atunci când joci pentru naţională, trebuie să joci cu onoare. „Bineînţeles că am emoţii, pentru că sunt atâţia ani de când n-am mai fost la echipa naţională, dar când intru pe stadion dispare tot. Trebuie să urcăm treptele, nu suntem cei mai buni, dar încercăm să devenim. Avem timp, trebuie să învăţăm foarte mult, să fim atenţi şi să progresăm foarte mult. Acesta este singurul scop, să înveţi şi să progresezi. Jucăm pentru echipa naţională, iar când îmbraci acest tricou trebuie să ai atitudine, să joci cu onoare. Sperăm să vedem asta pe teren. După aceea, partea mea, trebuie să-i aşez tactic bine, defensiv şi ofensiv, să fim mai buni decât adversarul. Jucătorii iubesc România, sper ca eu să fac ce trebuie, ce am de făcut de acum încolo, să-i fac mai buni. Trebuie să fim pragmatici, concreţi, aşa că şi mentalitatea trebuie să fie să-ţi placă să câştigi. Jucăm să câştigăm”
Ultimii sosiţi în cantonamentul de la Centrul Naţional de Fotbal sunt Nicolae Stanciu şi Andrei Burcă, ambii ajungând la Mogoşoaia luni dimineaţa, 1 iunie.
Având în vedere ritmul diferit de pregătire şi sosirea tardivă a unor jucători, selecţionerul Gheorghe Hagi a decis ca nu toţi fotbaliştii convocaţi pentru cele două meciuri din iunie să facă deplasarea la meciul de la Tbilisi. Această măsură a fost luată pentru a-i proteja pe tricolori şi pentru a le asigura un proces optim de pregătire.
Cei 9 tricolori vor rămâne la Centrul Naţional de Fotbal de la Mogoşoaia, unde îşi vor continua antrenamentele după un program bine stabilit, fiind asistaţi de 3 membri ai staff-ului tehnic şi medical al echipei naţionale.
În această seară sunt programate conferinţa de presă şi antrenamentul oficial premergătoare meciului Georgia – România, scrie News.ro.