Gică Hagi, implicat într-un scandal IMENS. Transfer FICTIV şi bani trimişi într-un OFF-SHORE

Gică Hagi l-a vândut în secret pe Cristian Manea la Apollon Limassol pentru 2,5 milioane de euro, dar fotbalistul n-a ajuns în Cipru. Tot în secret, a trimis rapid 40% din sumă unei firme obscure dintr-un paradis fiscal.
Filip Stan
05 dec. 2016, 07:02
Gică Hagi, implicat într-un scandal IMENS. Transfer FICTIV şi bani trimişi într-un OFF-SHORE

Gică Hagi l-a transferiat fictiv pe Cristian Manea, la nici 17 ani, la Apollon Limassol, un club din Cipru. Manea a ajuns însă la Mouscron, în Belgia, unde toată lumea ştia că ar fi fost împrumutat de Chelsea!

„Cristi nu a mers niciodată în Cipru. A semnat contractul cu Apollon când era deja în Belgia. Acolo a făcut și vizita medicală”, spune un membru al familiei lui Cristian Manea pentru GSP.

Transferul lui Cristi Manea este dezvăluit în documentele Football Leaks, scandalul care a cuprins fotbalul mondial.

Pe 24 iunie 2014, Cristian Manea a fost vândut în secret la Apollon Limassol. Viorel și Simona Manea, părinţii fotbalistului, au semnat contractul alături de Gheorghe Hagi și de Nikos Kirzis, președintele clubului cipriot. Cristian Manea a ajuns la Mouscron. Aici a făcut vizita medicală pentru Apollon, semn că transferul în Cipru a fost de formă.

Conform informațiilor cuprinse în emailuri și documente Football Leaks, Pinhas „Pini” Zahavi, impresarul lui Neymar, controlează cluburile Apollon și Mouscron și fentează astfel regulile FIFA care interzic deținerea de drepturi economice la jucători de către terțe părți (Third Party Ownership). Pentru 2,5 milioane de euro – suma de transfer primită de la Apollon – Hagi l-a plasat pe Manea în acest circuit îndoielnic. La 4 luni și 13 zile după condamnarea cumnatului său și a foștilor săi impresari în Dosarul Transferurilor, Gică Hagi a semnat un act misterios prin care trimitea un milion de euro în conturile unei firme off-shore din Malta. Semnătura lui Gică Hagi apare în coada unui contract încheiat cu compania Dito Trading and Consulting Limited din St. Julians. Firma este înregistrată la aceeași adresă cu agenția unui impresar controversat, care însă nu apare în acte. Oficial, Hagi a plătit un milion de euro pentru ca firma respectivă „să evalueze transferul transferului, drepturile economice și federative ale lui Manea”.

Citeşte mai multe AICI.

DailyBusiness
Cum să slăbești dacă ai peste 50 de ani. Ce este și cum funcționează dieta inversă
Spynews
Soțul Cristinei Spătar, declarație de iubire pentru vedetă! Cât de îndrăgostit este Vicențiu Mocanu: „Cât timp ne ținem de mână...”
Bzi.ro
Vacanță de coșmar pentru Laura Cosoi! „A fost imobilizat vreo 4 zile!“
Fanatik.ro
Procesul care îl poate ruina pe Klaus Iohannis, blocat de o manevră. Ce a cerut moștenitoarea casei din Sibiu în instanță
Capital.ro
Se schimbă banii. EURO se transformă. Se aplică în toate statele membre UE
Playtech.ro
Șoferii care nu-și plătesc amenzile riscă să rămână fără permis. Noi sancțiuni pregătite pentru românii datornici
DailyBusiness
500 de lei de la stat pentru chirie. Ce trebuie să faci ca să primeşti toţi banii
Adevarul
Fost ofițer SRI, despre o tehnică inedită de vânzare a apartamentelor: „Sunt chestii psihologice la care noi, într-adevăr, răspundem”
wowbiz.ro
Mama Andei, tânăra ucisă și incendiată de Emil Gânj, primește amenințări halucinante de pe un cont cu numele criminalului din Mureș. Femeia se teme că va sfârși la fel ca fiica ei: „Îmi e foarte frică”
Spynews
Alex Marcu, mesaj tulburător după moartea Teodorei Marcu: ”Eu sunt tatăl...” | FOTO
Spynews
Cu ce se ocupă Ioana Ignat, după despărțirea de Sebastian Dobrincu. Cum își petrece timpul îndrăgita cântăreață: „Ești mai responsabil”
Evz.ro
Zi norocoasă pentru două zodii. Astrele se așează favorabil pentru ele
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Prințesa Kate Middleton a purtat, la câțiva metri de Simona Halep, o bijuterie primită cadou de la Prințul William acum 11 ani
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Mureș! Tânăra care a făcut contul de TikTok cu numele lui Emil Gânj îl cunoaște pe asasin. Ce mărturisiri le-a făcut anchetatorilor
Cancan.ro
Oficialul cu reputație de gigolo, prins în flagrant! Amanta unui ministru zboară cu avionul militar la… manichiură!
Playsport.ro
Toate restricțiile medicale ale șoferilor, notate pe permisul de conducere. Noutăţi în Codul Rutier de care trebuie să ai habar
Capital.ro
TAXĂ nouă pentru proprietarii de mașini. Guvernul te obligă să plătești
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cea mai frumoasă fotbalistă a României, în costum de baie la petrecerea burlăcițelor
stirilekanald.ro
Stegarul Dac, pe moarte în închisoare, la Penitenciarul Rahova! Strigătul disperat de ajutor al soției sale: „Arată și miroase a moarte”
Horoscop 14 iulie 2025: Norocul a dat peste Scorpioni! Au primit o veste care le va schimba complet viața
MediaFlux
Vouchere de 1.275 de lei pe lună pentru oricine. Ministerul Muncii anunță unde și cum se fac înscrierile VIDEO
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Statul român își lasă activele să putrezească: pierderi certe de 140 milioane lei și risc de 9 miliarde. Cine e de vină?