Gică Hagi, Nadia Comăneci, Ilie Năstase şi Simona Halep, în topul sportivilor admiraţi de români

Gheorghe Hagi (32%), Nadia Comăneci (16%) și Simona Halep (14%) sunt primii trei sportivi admirați de români, conform unui raport de cercetare efectuat de Institutul Român pentru Evaluare și Strategie (IRES), în timp ce primele patru sporturi preferate sunt fotbalul (35%), tenisul de câmp (9%), gimnastica artistică (9%) și handbalul (8%).
Filip Stan
30 aug. 2016, 08:36
Gică Hagi, Nadia Comăneci, Ilie Năstase şi Simona Halep, în topul sportivilor admiraţi de români

Gimnasta Nadia Comăneci este considerată cel mai mare sportiv român al tuturor timpurilor (30%), urmată în acest sondaj de Gică Hagi (26%), Ilie Năstase (6%), Simona Halep (6%), Ivan Patzaichin (3%), Nicolae Dobrin (3%), Ion Țiriac (3%). Helmuth Duckadam (1%), Iolanda Balaș (1%), Gabriela Szabo (1%).

Evoluția sportivilor români la Jocurile Olimpice a fost apreciată de români ca fiind bună de către 52% (42% bună și 10% foarte bună) și slabă de 47% (32% slabă și 15% foarte slabă).

Românii au anticipat că delegația noastră la Rio se va clasa pe locul 8 în clasamentul pe medalii, dar în realitate locul ocupat a fost 47. Doar 15% dintre respondenți au știut că mărimea delegației României la JO 2016 a fost cuprinsă între 81 și 100 de sportivi (96 plus 7 rezerve).

Sportivii preferați de conaționalii noștri la Rio de Janeiro au fost gimnastul Marian Drăgulescu (20%), gimnasta Cătălina Ponor (16%), tenismanul Horia Tecău (7%), handbalista Cristina Neagu (7%) și scrimera Ana Maria Popescu (Brânză) — 4%. Simona Halep, deși nu a participat, apare în acest top pe locul 6 cu 2% dintre preferințe.

Scrima (41%), canotajul (28%), gimnastica artistică (20%), tenisul de câmp (18%), handbalul (12%) și atletismul (10%) au fost sporturile de la care se așteptau cele mai bune performanțe ale românilor.

Starea sportului românesc este apreciată ca proastă de 48% din respondenți și bună de 46%. Majoritatea românilor (54%) consideră că starea sportului românesc este mai proastă ca în urmă cu 30 ani, iar 25% o văd mai bună. Majoritatea conaționalilor noștri (60%) apreciază că sportivii români din loturile olimpice nu au avut condiții adecvate de pregătire, iar 28% susțin că sunt adecvate. În aceste condiții de pregătire, 60% consideră că rezultatele slabe sunt justificate, iar 23% susțin contrariul.

Doar 21% dintre români practică regulat un sport, minim o dată pe săptămână, și doar 7% din copiii respondenților fac în prezent sport de performanță.

Conform sondajului IRES, 53% dintre români au urmărit întrecerile de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, dintre care 80% la televizor, 5% pe internet și 4% la radio. Cele mai urmărite sporturi la JO 2016 au fost gimnastica (36%), handbalul (17%), tenisul de câmp (11%) și atletismul (7%).

La nivel internațional, cei mai apreciați sportivi de români sunt Lionel Messi (23%), Cristiano Ronaldo (20%), Pele (4%), Diego Maradona (4%), Novak Djokovic (3%), Roger Federer (3%), Maria Șarapova (3%) etc.

IRES a efectuat acest sondaj în perioada 16-18 august 2016 pe un eșantion de 1223 subiecți.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Anunț important pentru toți cei care au contract cu PPC, Hidroelectrica, E.ON sau Engie. Care este, de fapt, „prețul corect” care trebuie să apară pe facturile românilor după 1 iulie
Capital.ro
Taxă pentru conducătorii auto în România. Șoferii, obligați să achite 2700 lei. Nu plătești, nu conduci
Playtech.ro
Stațiunea superbă din Grecia cu ape turcoaz și liniște totală, la prețuri mai mici ca pe litoralul românesc
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Care este adevărata relație a lui Simion cu Georgescu: „S-a debarasat deja de el”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Alexandru Corniș s-a îmbogățit cu ajutorul unei legume. Recoltează patru tone pe săptămână
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Încă trei zile libere pentru toti angajații, în luna iunie
Cancan.ro
A intrat cu Maserati în Loft! Dani Leș a revenit de 1 Mai la mare alături de iubita lui, cea mai tunată din România!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Doliu imens în PSD. A lovit tragedia cu 2 zile înainte de alegeri: Îi vom păstra vie amintirea!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Lumea muzicii este în doliu! Îndrăgita artistă care a pierit la 66 de ani, după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări: „O forţă a naturii şi o apărătoare a drepturilor omului”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Milioane de români primesc 292 de lei în data de 8 mai! Sumele de bani intră direct pe card sau ajung prin poștă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
O stațiune emblemă a litoralului românesc este amenințată cu dispariția. Turiști, alungați de intervențiile ce ar fi trebuit să o pună în valoare