Gigi Becali a donat peste 100.000 euro pentru Institutul Matei Balş. „Oamenii sunt bolnavi, ce să fac cu banii?”

Gigi Becali îi ajută cu echipament pe medicii de la Institutul Matei Balş, principala unitate spitalicească din România unde sunt trataţi bolnavii de coronavirus.
Filip Stan
17 mart. 2020, 09:45
Gigi Becali a donat peste 100.000 euro pentru Institutul Matei Balş.

Gigi Becali a declarat la România TV că a primit o solicitare oficială în scris prin care i se cerea ajutorul, în baza relaţiei personale pe care o are cu directprul Institutului Matei Balş, Adrian Streinu Cercel.

„Am cumpărat computere, televizoare, mese, scaune. Tot ce mi-au cerut”, a declarat Gigi Becali, la România TV. „Deocamdată sunt singurii care mi-au cerut ajutorul. Dacă vreun alt spital, din Bucureşti sau din ţară, îmi cere ajutorul nu zic nu. Îi ajut, ce să fac cu banii? Oamenii sunt bolnavi„, a mai spus Gigi Becali.

Citeşte şi CORONAVIRUS. 16 cazuri noi confirmate în România, numărul celor infectaţi a ajuns la 184. 19 bolnavi au fost vindecaţi

Patronul FCSB a dezvăluit că până acum a cheltuit peste 100.000 de euro pentru materialele cerute săptămâna trecută de cei de la „Matei Balş”, însă cheltuielile se află abia la început, abia de azi urmând să achiziţioneze măşti, halate şi alte echipamente, toate în cantităţi foarte mari. „Chiar azi mă duc la bancă să mai plătesc o tranşă„, a mai afirmat Gigi Becali. El a mai dezvăluit că anterior a mai ajutat Institutul Matei Balş cu peste un milion de euro, în lupta împotriva hepatitei C.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Fostul campion care a ajuns de 13 ori la dezintoxicare. Mama sa i-a cumpărat inclusiv un loc în cimitir, dar finalul a fost unul fericit
Capital.ro
Mii de pensionari riscă să rămână fără pensii. Fondul a pierdut jumătate din economii: Vinovăția urmează să fie stabilită
Playtech.ro
Cutremure succesive în România: unul s-a produs într-o zonă neobișnuită. Ce magnitudine a avut
Adevarul
În ce orașe din România e cel mai scump să locuiești
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
Cutremurător! Fostul căpitan din SuperLiga a ajuns să cerșească pe străzi: 'A ajuns boschetar, mi-a cerut un leu'
MediaFlux
Cum arată astăzi Adriela Morar, fosta concurentă de la „Dansez pentru tine”. Cu ce se ocupă în 2025
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul