Gigi Becali, noi dezvăluiri despre implicarea lui Coldea în justiție: ”Lui nu i-a convenit că mi-au dat pușcărie prea puțină”

Într-o intervenție TV, omul de afaceri Gigi Becali a povestit cum a fost avertizat de fostul șef CIA din România că generalul Florian Coldea îl vrea în spatele gratiilor.
Mircea Filipescu
02 aug. 2024, 15:37
Gigi Becali, noi dezvăluiri despre implicarea lui Coldea în justiție: ”Lui nu i-a convenit că mi-au dat pușcărie prea puțină”

Gigi Becali a susținut, în cadrul aceleiași intervenții, că Florian Coldea este de asemenea cel care a orchestrat condamnarea lui Liviu Dragnea, pe motiv că acesta îi promisese că îl va pune premier pe Vasile Dîncu.

„SRI avea treabă cu sportul românesc pentru că sunt bani în fotbal și pentru că acest om care și-a pus în cap pămătuf vrea să comande tot: și afaceri, și politică. Vrea și la UNTOLD. Vreă să fie în toate implicat. Vrea să le facă pe toate, să intre și în fotbal.

Pe Dragnea l-a băgat la pușcărie pentru că Dragnea îi promisese lui Coldea că-l va pune pe Dîncu premier.

Citește și: Primarul ”Șpăguță”, din dosarul în care este implicat și Iulian Dumitrescu, audiat de DNA

Pe mine de ce m-au băgat la pușcărie? Eu am un prieten în America, domnul Cucu, care a pus bazele CIA-ului în România în 1990. Omul a venit de la America. Pe vremea aia era ambasador Maior. Era prieten cu Maior. Probabil că i-a spus Maior. Nu mi-a spus cine, dar a zis: „Tu trebuie să pleci din țară.”” De ce?” „Nu-i convine lui Coldea că ți-a dat pușcărie prea puțină.” Spunea că ăștia sunt invidioși pe tot ce mișcă și are succes în țara asta. Se referea la Coldea și Dumbravă, care făcea câmpul tactic.

Rareș Bogdan mi-a spus că i-ar fi spus Coldea: „Am făcut o greșeală cu Becali!””, a povestit Gigi Becali, la Realitatea Plus.

Citește și: Iubita lui Florian Coldea, fostul director al SRI, trimisă în judecată de DIICOT. Marina Pandarof, acuzată de trafic de droguri de mare risc

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Cum funcționa rețeaua Economat Sector 5: produse supraevaluate de 30 de ori, prejudiciu de 120 de milioane. Politicianul care lipsește din rechizitoriu
Capital.ro
Avertisment ANAF pentru românii cu averi mari și mașini scumpe. Șeful Fiscului: Cred că Antifrauda trebuie să-i oprească pe stradă
Playtech.ro
Cum s-a infectat cu hantavirus pacientul zero de pe nava Hondius. De unde a pornit focarul care a pus autoritățile în alertă
Adevarul
Avocatul Poporului contestă la CCR ordonanța de urgență adoptată după moțiune și acuză Guvernul de sfidare a Parlamentului
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind miliardele din SAFE! Legea a ajuns la CCR!
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi