Gimnastele Larisa Iordache şi Diana Bulimar, pe primele 2 locuri în calificări la CE de la Moscova

Gimnastele românce Larisa Iordache şi Diana Bulimar au dominat concursul de calificări din cadrul Campionatelor europene individuale de gimnastică artistică de la Moscova. Cele două s-au situat pe primele locuri ale clasamentului, cu 57,192 şi, respectiv, 56,132, asigurându-şi, astfel, cu brio prezenţa, în concursul individual compus.

18 apr. 2013, 17:33

Gimnastele au obţinut calificări şi în concursul special pe aparate: Larisa Iordache, la sărituri, bârnă şi sol, iar Diana Bulimar, la bârnă şi sol. De altfel, la bârnă, Iordache şi Bulimar au obţinut cele mai bune note din concurs – 15,066 şi, respectiv, 14,366. La sol, Iordache a avut a doua notă, 14,400, dar cu cel mai mare grad de dificultate, 6,1, iar Bulimar – locul 5, cu 14,233, în timp ce la sărituri Iordache a fost a 4-a, cu 14,399 (sărituri din 5,800 şi din 5,200), scrie agerpres.ro.

Tensiunea concursului le-a marcat cel mai mult pe reprezentantele Rusiei. Dacă în subdiviziunea a 2-a Anastasia Grişina a reuşit să ocupe locul 3, pe cae a şi rămas, după cele două românce, cu 56,065, în ultima subdiviziune, favorita gazdelor, Alia Mustafina, a ratat la ultima evoluţie, la bârnă, unde a fost notată cu doar 11,666, ocupând în final locul 4, cu 56,057. Cealaltă protagonistă a gazdelor, Ksenia Afanaseva, fiind a treia rusoaică (locul 5, cu 55,099), a ratat individualul compus, unde se califică doar câte 2 sportive din fiecare ţară, deşi a avut cea mai bună notă la sol (14,633). Ea a fost depunctată drastic, pentru greşeli majore, la paralele şi bârnă.

O prezenţă remarcabilă, pe locul 6: reprezentanta Spaniei, cu origini uşor de constatat, Roxana Popa-Nedelcu – 55,065.

Vineri sunt programate concursurile pentru individual compus, la masculin România fiind reprezentată de Cristian Băţagă, de la ora 12,00, iar la feminin de Larisa Iordache şi Diana Bulimar (de la ora 16,30), în timp ce sâmbătă şi duminică vor avea loc finalele pe aparate, în ambele zile de la ora 12,30, unde sportivii români vor fi prezenţi în 6 finale din 10: Larisa Iordache, aşadar, la sărituri, bârnă şi sol, Diana Bulimar, la bârnă şi sol, precum şi Flavius Koczi, la sol şi sărituri, şi Andrei Muntean, la paralele, în competiţia masculină, Marius Berbecar fiind prima rezervă la sărituri şi paralele.