Gimnastică aerobică: Două medalii de aur şi trei de bronz, pentru România, în finalele Europenelor din Italia

România a cucerit duminică, două medalii de aur și trei de bronz, în finalele Campionatelor Europene de gimnastică aerobică de la Ancona (Italia).

24 sept. 2017, 18:51

Bilanțul seniorilor este completat de aurul cucerit sâmbătă pe echipe.

Tricolorii au cucerit două medalii în proba de trio, aur prin România 2 (Andreea Bogati, Marian Brotei, Gabriel Bocșer), 22,472 puncte, și bronz prin România 1 (Lucian Ștefan Săvulescu, Lavinia Ioana Panaete, Dacian Nicolae Barna), 22,244 puncte, iar argintul a revenit Rusiei, cu 22,372 puncte.

La grup, România, în componența Lucian Ștefan Săvulescu, Dacian Nicolae Barna, Andreea Bogati, Marian Brotei și Gabriel Bocșer, a cucerit o nouă medalie de aur, cu 22,522 puncte, devansând Rusia 2, 22,400 puncte, și Ungaria, 22,333 puncte.

La aero dance, România (Lavinia Ioana Panaete, Steliana Stoenescu, Bianca Maria Gorgovan, Ioana Andreea Darie, Constantina Cioveie, Denisa Ganea, Cristina Nedelcu, Maria Bianca Becze) a obținut medalia de bronz, 18,150 puncte, terminând după Rusia 2, 18,400 puncte, și Ungaria, 18,250 puncte.

Medalie de bronz a obținut și cuplul Dacian Barna/Andreea Bogati, la perechi mixte, cu 21,900 puncte, devansați de spaniolii Sara Moreno și Vicente Lli, 22,750 puncte, și ungurii Daniel Bali/Dora Hegyi, 22,050 puncte. Marian Brotei și Steliana Stoenescu au ocupat locul 7, cu 20,500 puncte.

La individual masculin, Lucian Săvulescu a ocupat ultimul loc în finală, 8, cu 19,600 puncte. Primul a fost ungurul Bali, 22,950 puncte, urmat de Pedro Cabanas (Spania), 21,825 puncte, și de rusul Roman Semenov, 21,825 puncte.

La individual feminin, Bianca Gorgovan a terminat a patra, cu 20,850 puncte, iar Lavinia Ioana Panaete a fost a șasea, cu 20,700 puncte. Belen Guillemot (Spania) a luat aurul, cu 21,150 puncte, argintul a revenit unguroaicei Hegyi, cu 21,000 puncte, iar bronzul a fost adjudecat de rusoaica Anastasia Degtiareva, 20,900 puncte.

La juniori, România a cucerit aurul la grup (Isabela Dumitrașcu, Francesca Morar, Zsofia Meszar, Sandra Dincă, Lorena Jinga) și medalii de bronz prin David Gavrilovici, la individual masculin, și prin David Gavrilovici și Sarmiza Niculescu, la perechi mixte. La acest bilanț se adaugă argintul din întrecerea pe echipe.

Francesca Morar a ocupat locul 4 la individual feminin, iar la trio (Sandra Dincă, Lorena Jinga și Sarmiza Niculescu) România s-a clasat pe locul 4.

Citeşte şi Haltere: Şapte medalii de aur pentru români, în prima zi a Europenelor Under-15 şi Under-17