Gimnastică artistică: Bellu şi Bitang nu au mai fost plătiţi după JO 2012

Antrenorii lotului feminin de gimnastică artistică, Octavian Bellu şi Mariana Bitang, au declarat că nu au mai fost plătiţi după Jocurile Olimpice de vară de la Londra, de anul trecut.
Iulian Tudor
24 apr. 2013, 13:02
Gimnastică artistică: Bellu şi Bitang nu au mai fost plătiţi după JO 2012

„Nimeni, mai ales în ceea ce priveşte gimnastica, nu cred că a emis prea multe pretenţii. Noi facem acte de voluntariat. De după Olimpiadă, nu am fost plătiţi să antrenăm lotul de gimnastică”, a spus Mariana Bitang, antrenoarea coordonatoare a lotului, informează Agerpres.

Şi sportivele sunt alături de antrenori, Larisa Iordache, care la Europenele de la Moscova a cucerit patru medalii, subliniind că gimnastele fac antrenamentele cât mai bine, astfel încât antrenorii ”să fie mulţumiţi de noi şi să uite de acest lucru”.

Diana Bulimar, medaliată şi ea la Europene, a afirmat că nu vrea ca antrenorii să plece de la lot şi speră în rezolvarea situaţiei: ”Nu ne-am dori acest lucru şi sper să se rezolve această problemă”.

Lotul feminin de gimnastică a cucerit şase medalii din cele şapte ale României la Europenele individuale de la Moscova. Medalia de aur a fost obţinută de Larisa Iordache, la bârnă, aceeaşi sportivă obţinând şi trei medalii de argint (individual compus, sărituri şi sol). Diana Bulimar a obţinut o medalie de argint la bârnă şi una de bronz la sol. Totodată, Flavius Koczi a obţinut o medalie de argint la sărituri.

Gimnaştii şi antrenorii vor fi premiaţi miercuri de Ministerul Tineretului şi Sportului, în cadrul unei ceremonii.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
La 4 ani de la retragerea din activitate, Ana Maria Brânză face un anunț neașteptat. Cum se simte acum, de fapt ”Am început să caut ajutor”
Capital.ro
Doliu în televiziune! Cel mai frumos actor actor s-a stins din viață. Toată lumea l-a văzut în seriale la TV
Playtech.ro
Câţi de 9 vezi în imaginea de mai jos: ai 20 de secunde la dispoziţie pentru a da răspunsul corect
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Cum a ajunbs România bătaia de joc a importatorilor. Mâncăm "furaje pentru animale"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet