Ginerele lui Bercea Mondial rămâne în arest preventiv. Contestaţia a fost respinsă

Judecătorii Curţii de Apel Constanţa au respins, vineri, contestaţia formulată împotriva măsurii de menţinere în arest preventiv a ginerelui lui Bercea Mondial, Marius Constantin, acesta rămânând în continuare în spatele gratiilor, informează Agerpres.
Filip Stan
04 iul. 2014, 18:22
Ginerele lui Bercea Mondial rămâne în arest preventiv. Contestaţia a fost respinsă

Judecătorii au respins şi contestaţia împotriva controlului judiciar impus copiilor lui Bercea, Izaura şi Grinică Anghel, printr-o decizie a Tribunalului Constanţa.

Contestaţiile respective au fost depuse după ce, pe 26 iunie, magistraţii au respins aceleaşi solicitări ale avocatului Pavel Abraham, în urma depunerii unor noi probe la dosarul în care cinci membri ai familiei Bercea au fost trimişi în judecată în cazul privind presupusa şantajare a fratelui şefului statului, Mircea Băsescu.

Pe 23 iunie, procurorii DNA – Serviciul teritorial Constanţa au dispus trimiterea în judecată a cinci inculpaţi în dosarul ce-l vizează pe Mircea Băsescu. Aceştia sunt ginerele lui Bercea Mondial, Marius Constantin, aflat în stare de arest preventiv pentru şantaj cu circumstanţe agravante în stare de recidivă, fiica lui Bercea, Izaura Anghel, precum şi minorul de 17 ani Grinică Anghel – pentru şantaj cu circumstanţe agravante, cei doi aflându-se sub control judiciar.

În acelaşi dosar penal au mai fost trimişi în judecată pentru şantaj fiul lui Bercea, Florin Anghel, care este în penitenciar pentru executarea pedepsei într-o altă cauză, şi mama acestuia, Fănica Anghel – mama Izaurei, şi aceasta arestată într-un alt dosar.

Mircea Băsescu şi Marian Căpăţână – persoana care ar fi avut rol de intermediar, sunt şi ei arestaţi preventiv într-un dosar de trafic de influenţă, instrumentat de DNA Bucureşti.

Potrivit DNA, în perioada 20 februarie 2011 – 22 februarie 2012, Mircea Băsescu a primit suma de 250.000 de euro de la un denunţător (Florin Anghel), prin intermediul inculpatului Marian Căpăţînă, în schimbul promisiunii că va interveni pe lângă magistraţii învestiţi cu soluţionarea cauzei referitoare la infracţiunea săvârşită de tatăl său (Sandu Anghel), precum şi a altor cereri incidente în respectiva cauză, în scopul de a obţine o hotărâre favorabilă, fie condamnarea la o pedeapsă mai mică, fie punerea în libertate.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Secretele lui Hervin Ongenda, marcatorul unei duble cu FCSB: “Are trei tătici!”
Capital.ro
Restricții pentru mașinile second-hand. Măsuri pregătite în România. Ce s-ar putea întâmpla cu mașinile cu normă de poluare sub Euro 3
Playtech.ro
Cum devin proprietar dacă am doar o chitanţă de mână. Când e valabil acest act
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Beat, cel mai bun fotbalist străin din România a fost înjosit de studenți într-un bar și apoi i-au făcut poze
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj