A primit două goluri şi a marcat unul. Portarul lui St. Pauli, providenţial în ultimul minut VIDEO

Golurile marcate de portar sunt o raritate în lumea fotbalului. Philipp Tschauner, goalkeeper-ul lui St. Pauli, a marcat golul egalării în partida pe care formaţia sa a încheiat-o 2-2 cu Paderborn.

02 apr. 2013, 16:31

Ultimul meci al etapei a 27-a din liga a doua germană le-a opus pe St. Pauli şi Paderborn, iar oaspeţii păreau că vor câştiga toate cele trei puncte, după ce Saglik marcase pentru 2-1 în minutul 84 şi se intrase deja în prelungirile partidei.

Într-un ultim efort de a obţine măcar egalarea, Philipp Tschauner, portarul lui St. Pauli, a urcat el însuşi în careul advers, iar ideea s-a dovedit extrem de inspirată.

De la înălţimea celor 1,96 m ai săi, goalkeeper-ul a reuşit să domine întreaga defensivă adversă şi să-l învingă pe omologul său din poarta lui Paderborn, cu o lovitură de cap bine plasată.