Veşti bune pentru şoferi: Petrolul, la 30 de DOLARI barilul

Cotaţiile petrolului vor continua să scadă şi ar putea atinge 30 dolari/baril, potrivit Goldman Sachs. Opinia şefului holdingului bancar contrastează cu estimările OPEC, potrivit căreia preţul ţiţeiului ar putea depăşi 200 dolari/baril în lipsa investiţiilor pentru susţinerea producţiei.
Ionela Marcu
28 ian. 2015, 10:45
Veşti bune pentru şoferi: Petrolul, la 30 de DOLARI barilul

Banca Goldman Sachs a redus în ianuarie estimarea privind preţul petrolului Brent pentru acest trimestru, de la 80 dolari/baril la 42 de dolari/baril, scrie capital.ro.

Citeşte şi Barilul de ţiţei Brent a coborât sub 49 de dolari, pentru prima dată în ultimii şase ani

Preşedintele Goldman Sachs, Gary Cohn a estimat într-un interviu pentru CNBC că preţul petrolului ar putea coborî până la 30 dolari/baril, însă nu a oferit un interval de timp pentru această prognoză, relatează Bloomberg.

Pe de altă parte, secretarul general al Organizaţiei Ţărilor Exportatoare de Petrol, Abdalla El-Badri, a avertizat producătorii asupra pericolului ca preţul petrolului să urce peste 200 dolari/baril dacă sunt sistate investiţiile în producţie.

„Dacă nu investiţi în petrol şi gaze, preţul va urca peste 200 de dolari”, a declarat Abdalla El-Badri. Nici şeful OPEC nu a precizat când s-ar putea întâmpla acest lucru.

Citeşte şi Cele mai ieftine benzinării din Bucureşti, unde poţi să plăteşti mai puţin de 5 lei/litru FOTO

Preţul petrolului WTI Crude a crescut cu până la 2,7% în urma comentariilor lui El-Badri, însă a revenit pe scădere la scurt timp şi a încheiat şedinţa la 45,15 dolari/baril, cel mai redus nivel din martie 2009.

Marţi, în jurul orei 15:30 ora României, petrolul WTI se tranzacţiona pe bursa electronică de la New York la 45,28 dolari/baril. Pe piaţa din Londra, petrolul Brent se tranzacţiona la 48,46 dolari/baril, în urcare cu 0,6% faţă de închiderea de luni.

Cotaţiile petrolului au scăzut anul trecut cu aproape 50%, după ce OPEC a refuzat să-şi reducă producţia de petrol, în contextul unui surplus de petrol la nivel mondial datorat, printre altele, creşterii producţiei de petrol de şist din SUA.

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Schimbare de ultimă oră la Teatrul Național de Operetă! Ce a decis ministrul Culturii | SURSE
Fanatik.ro
Ce au scris italienii înaintea meciului de la București, dintre FCSB și Bologna: „Construcții în stil sovietic”
Capital.ro
România a pierdut o legendă. Teatrul Naţional a anunțat decesul. A fost o stea de nivel internațional
Playtech.ro
Cine poate modifica proiectul casei după aprobare și ce riscuri legale există dacă o faci pe cont propriu
Adevarul
O expresie fără sens a cucerit generația Alpha: „6-7! este ca o plagă, un virus care le-a acaparat mințile”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
O femeie a fost lovită mortal de o mașină, în Teleorman. Nu a mai avut nicio șansă
Cancan.ro
Ce s-a găsit în apartamentul Vasilicăi Enache, avocata moartă în explozia din Rahova. OBIECTUL care dă ancheta peste cap!
iamsport.ro
Wow! Bernadette Szocs a explicat motivul pentru care nu vrea să-și facă un iubit
MediaFlux
Se introduce serviciul militar voluntar, pe timp de pace, în România. Legea, votată în Camera Deputaților! Care sunt condițiile
stirilekanald.ro
De ce s-a anulat întâlnirea dintre Trump și Putin de la Budapesta. Duș rece pentru președintele SUA
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi