Google, acuzat că furnizează advertiserilor în secret datele personale ale utilizatorilor

Gigantul american ar încălca legislația GDPR postând datele personale ale utilizatorilor pe pagini web ascunse, de unde sunt preluate și folosite de companiile de publicitate.  
Iulian Tudor
08 sept. 2019, 08:25
Google, acuzat că furnizează advertiserilor în secret datele personale ale utilizatorilor

Johnny Ryan, CPO-ul de la Brave, unul din browser-ele care concurează cu Chrome, a trimis către oficialitățile irlandeze de protecție a datelor, dovezi conform cărora Google ar exploata datele personale ale europenilor dincolo de limitele legii. Google ar folosi o gamă largă de informații personale în acest sens, fără cunoștința utilizatorilor sau a autorităților, precum rasa, starea sănătății și înclinațiile politice. Ryan spune că a descoperit practica Google cercetând modul în care propriile sale date personale erau vândute pe Authorized Buyers (fostul DoubleClick), cea mai mare bursă de reclamă online în timp real din lume.

Utilizatorul primește o etichetă de identificare, iar datele acestuia sunt postate pe o pagină ascunsă, unde companiile de publicitate se loghează pentru a le prelua. Eticheta face legătura cu istoricul de navigare al utilizatorului, iar agențiile pot folosi informațiile pentru targetarea acestuia cu reclame care se potrivesc cât mai bine intereselor personale. Google răspunde acuzațiilor spunând că nu servește reclame targetate fără acordul utilizatorilor, însă oficialii companiilor recunosc că încă nu au văzut dovezile strânse de CPO-ul Brave.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Se construiește un nou stadion în România. Planul echipei conduse de fostul jucător al FCSB
Capital.ro
O nouă alertă la granița României cu Ucraina. Două avioane F-16 au fost ridicate de urgență, iar populația din Tulcea a primit mesaj RO-Alert
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Primul mesaj al Dianei Șoșoacă după accident. A fost dusă de urgență la spital, împreună cu fiica ei
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România