Google revoluţionează piaţa jocurilor video. Nu mai e nevoie de consolă sau de descărcarea pe laptop ori tabletă

Google, divizie a grupului Alphabet, a anunţat marţi un serviciu de streaming pentru jocuri video bazat pe browser, numit Stadia, care va încerca din acest an să profite de tehnologia cloud a companiei şi de reţeaua globală de centre de date a acesteia.
Iulian Tudor
20 mart. 2019, 07:03
Google revoluţionează piaţa jocurilor video. Nu mai e nevoie de consolă sau de descărcarea pe laptop ori tabletă

Tehnologia permite utilizatorilor să joace jocuri prin intermediul browser-ului de internet, fără să aştepta descărcarea conţinutului pe un dispozitiv. În acest fel, accesarea jocurilor poate deveni la fel de uşoară ca vizionarea unui video pe YouTube. Deocamdată, Google a oferit puţine informaţii referitoare la preţuri sau titlurile disponibile pentru acest serviciu, care ar putea întâmpina o competiţie dură din partea publisherilor de jocuri şi a unor rivali ca Amazon.com şi Microsoft.

Jocul aşteptării va deveni un lucru al trecutului„, declarat Phil Harrison, vicepreşedinte al Goole responsabil cu noul serviciu, în timpul unei prezentări organizate marţi la San Francisco, în timpul Conferinţei Dezvoltatorilor de Jocuri, care va reuni în această săptămână aproximativ 25.000 de persoane care lucrează în industria jocurilor video.

Potrivit Google, Stadia va fi lansat în acest an în Statele Unite, Canada şi mare parte din Europa. Compania nu a precizat care vor fi preţurile jocurilor şi nici cum vor putea fi accesate acestea prin intermediul noului serviciu. Demonstraţiile prezentate marţi au avut loc cu jocurile francizelor Doom şi Assassin’s Creed, iar Google a precizat că va dezvolta şi jocuri proprii.

Deşi utilizatorii ar putea fi atraşi de ideea accesului rapid la jocuri de pe orice dispozitive, ar putea să nu primească jocurile dorite. Analiştii s-au întrebat dacă firmele de tehnologie vor fi capabile să perceapă utilizatorilor preţuri suficient de ridicate pentru a trage publisherii de top, care au vânzări profitabile de jocuri.

Publisherii de jocuri ar mai putea decide să lanseze propriile servicii de streaming, aşa cum au procedat în utlimii ani studiourile de filme şi televiziune cu conţinutul propriu.

Mai multe companii de tehnologie vor să îşi mărească veniturile din servicii cu ajutorul streamingului de jocuri, între acestea aflându-se Sony, Nvidia şi Microsoft.

Google a obţinut rezultate mixte pe piaţa jocurilor. Jocurile video au cele mai bune vânzări prin magazinul de aplicaţii destinat dispozitivelor cu Android. Compania a vândut anul trecut jocuri în valoare de 21,5 miliarde de dolari, potrivit firmei de cercetare Sensor Tower. Iar jocurile se află în top trei categorii în serviciul video YouTube deţinut de Google.

Anul trecut, Apple a vândut însă prin intermediul App Store jocuri în valoare de aproximativ 33 de miliarde de dolari, iar industria jocurilor consideră că divizia Twitch a Amazon.com, şi nu YouTube, este cel mai popular serviciu de streaming pentru jocuri video.

Stadia va funcţiona pe desktop-uri, laptopuri, televizoare conectate la stick-uri de streaming Chromecast, tablete şi telefoane. Jucătorii vor putea accesa jocuri prin intermediul YouTube sau alte reţele media şi se vor juca folosind mouse-uri, tastaturi, telecomenzi USB sau o telecomandă cu Wi-Fi, pe care Google le va lansa în acest an.

DailyBusiness
Peste 120 de muncitori prinși la negru în doar cinci zile. Ministrul Florin Manole promite toleranță zero
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Dureros! Ultimul mesaj al soției lui Charlie Kirk, postat cu doar câteva ore înainte de asasinarea activistului
Fanatik.ro
David Popovici, un nou gest de mare campion! Suma incredibilă pentru care „își donează ziua de naștere”. Ce va face cu banii
Capital.ro
Gheorghe Dincă ar putea să iasă din închisoare. Monstrul din Caracal a făcut o cerere de eliberare
Playtech.ro
Actele necesare pentru demolarea unei case moștenite. Proceduri și taxe
Adevarul
Cea mai mare armată din Europa, modernă doar pe hârtie. Tacticile Rusiei arată unde rămâne vulnerabilă Polonia
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Primele declarații ale bărbatului care a ucis-o pe Iryna Zarutska, tânăra refugiată ucraineană de 23 de ani
Cancan.ro
Monstrul din Caracal încearcă să evadeze voalat? Este halucinant ce le-a putut cere judecătorilor
iamsport.ro
ȘOCANT! FRF a plătit o sumă uriașă de bani pentru ca Mitriță să joace 17 minute: cât au putut să coste biletele de avion ale jucătorului
MediaFlux
Românii care vor beneficia în continuare de tichete sociale de 250 lei! Se dau vouchere de 500 de lei și pentru elevi. Guvernul a decis
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Cat costa sa cumperi vechime pentru pensie in 2025. Sumele lunare pe care trebuie sa le platesti