Nicio zi fără lovituri pe direcția PSD-PNL! Cam asta este deviza principalelor partide din fosta coaliție, astfel că acestea, printre altele, se acuză reciproc de piedici puse demersurilor pentru instalarea unui nou Executiv. Miercuri, la miezul zilei, liderul PSD, Sorin Grindeanu, a trimis săgeți în direcția omologului său de la PNL, Ilie Bolojan.
Grindeanu l-a acuzat pe Bolojan pe că ”a luat pe persoană fizică PNL”, trimire la mazilirea rebelilor din partid, în siajul scandalului provocat prin desemnarea lui Adrian Veștea premier.
Liderul social-democraților a făcut trimitere, în acest context, și la nou-veniți în PNL, ajunși în rândurile liberalilor după ce intraseră în parlament pe listele partidului condus de Diana Șoșoacă (SOS).
”Ilie Bolojan a dat afară liberali şi a adus şoşocari. A luat pe persoană fizică PNL”, a spus Sorin Grindeanu.
Președintele PSD a adăugat că în partidul pe care îl conduce nu s-ar fi întâmplat niciodată să fie aduşi oameni de o zi şi să primească deja funcţii, iar cei vechi să fie schimbaţi de la conducerea filialelor de partid.
Sorin Grindeanu a făcut referire astfel la senatorul Adrian Peiu, fost la SOS, care a primit funcția de președinte al organizației PNL Ialomița după ce s-a alăturat liberalilor.
Pe de altă parte, liderul PSD l-a acuzat pe președintele Senatului, Mircea Abrudean, că s-a ”mișcat încet” în demersurile pentru a aprobarea unor proiecte esențiale din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
”Ieri (luni), în Camera Deputaților, toate proiectele solicitate de premierul demis Bolojan, dar și alte acte normative care țin de PNRR, au fost aprobate. Vorbim despre reforme și măsuri care însumează aproximativ trei miliarde de euro pentru România. Din păcate, Senatul, care este condus de PNL, avea două proiecte și pe nici unul dintre ele nu a reușit să le voteze. Este vorba de o propunere legată de decarbonizare și de una una privind Codul urbanismului. Ambele au rămas suspendate din cauza faptului că președintele Senatului s-a mișcat foarte încet”, a explicat Grindeanu.
Șeful social-democraților a adăugat că rămâne deschis pentru a sprijini toate proiectele ce țin de atragerea banilor din PNRR și că nu va convoca, în caz de nevoie, o ședință extraordinară a parlamentului.
”Îmi doresc ca și Senatul, condus de PNL, să iasă din pasivitate. (..)
PSD și-a anunțat parlamentarii să fie pregătiți pentru acest scenariu, să revină oricând în sesiune extraordinară.
Ceasul ticăie în privința absorbției miliardelor din fonduri europene. Sper să înțeleagă și domnul Bolojan acest lucru și să nu mai blocheze formarea unui nou guvern”, a subliniat Grindeanu.