Grupul PPE din Parlamentul European îi cere fostului guvern moldovean să permită o tranziţie fără probleme la guvernare

Grupul Partidului Popular European (PPE) din Parlamentul European (PE) face un nou apel la fostul guvern al Republicii Moldova să acţioneze responsabil şi să permită o tranziţie fără probleme la guvernare, inclusiv prin asigurarea accesului la toate instituţiile statului.
Filip Stan
12 iun. 2019, 08:45

În declaraţia adoptată miercuri de grupul PPE din PE în cadrul unei reuniuni a formaţiunii de la San Sebastian, acesta îşi exprimă "extrema îngrijorare" faţă de ultimele evoluţii din R. Moldova.

"Sprijinim pe deplin deciziile luate de Parlamentul R. Moldova, inclusiv formarea unui guvern de coaliţie condus de Maia Sandu cu o agendă pro-europeană pe baza unui angajament reciproc faţă de reforme şi de principiile-cheie prevăzute în Acordul de asociere cu UE", se menţionează în declaraţia adoptată, potrivit Agerpres.

"Acest lucru nu este numai legitim şi legal, dar reflectă şi voinţa cetăţenilor R. Moldova şi trebuie respectat", adaugă textul citat.

"Grupul PPE reiterează cu fermitate apelurile sale la calm şi reţinere. În mod special facem apel la fostul guvern şi alte forţe politice să acţioneze responsabil şi să permită o tranziţie fără probleme la guvernare, inclusiv prin asigurarea accesului (...) la toate instituţiile statului", mai precizează declaraţia grupului PPE adoptată la San Sebastian.

În declaraţia adoptată miercuri de grupul PPE din PE în cadrul unei reuniuni a formaţiunii de la San Sebastian, acesta îşi exprimă „extrema îngrijorare” faţă de ultimele evoluţii din R. Moldova.

„Sprijinim pe deplin deciziile luate de Parlamentul R. Moldova, inclusiv formarea unui guvern de coaliţie condus de Maia Sandu cu o agendă pro-europeană pe baza unui angajament reciproc faţă de reforme şi de principiile-cheie prevăzute în Acordul de asociere cu UE”, se menţionează în declaraţia adoptată, potrivit Agerpres.

„Acest lucru nu este numai legitim şi legal, dar reflectă şi voinţa cetăţenilor R. Moldova şi trebuie respectat”, adaugă textul citat.

„Grupul PPE reiterează cu fermitate apelurile sale la calm şi reţinere. În mod special facem apel la fostul guvern şi alte forţe politice să acţioneze responsabil şi să permită o tranziţie fără probleme la guvernare, inclusiv prin asigurarea accesului (…) la toate instituţiile statului”, mai precizează declaraţia grupului PPE adoptată la San Sebastian.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Top 5 locuri de vizitat în Curacao, cea mai mică țară prezentă la CM2026. Obiectivele care nu trebuie ratate de niciun turist
Capital.ro
UDMR, mesaj tranșant pentru Ilie Bolojan: Nu mai poate fi premier
Playtech.ro
Ministerul Educației vrea să schimbe modul în care sunt notați elevii. Profesorii nu sunt de acord: „Copiii nu sunt loturi de marfă”
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Ece Irtem dezvăluie ce pastile a luat actrița înainte de a se pune la somn: „Când am intrat în camera ei...”
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece