Guccifer 2.0, cunoscut ca hacker român, era agent rus

Investigatorii americani au ajuns la concluzia că "Guccifer 2.0", un hacker care se prezenta drept român, responsabil de dezvăluirea de date despre congresmeni democraţi din SUA în timpul campaniei prezidenţiale din 2016, era de fapt un agent al serviciului militar rus de informaţii (GRU), potrivit Business Insider.
Iulian Tudor
23 mart. 2018, 13:05
Guccifer 2.0, cunoscut ca hacker român, era agent rus

„Guccifer 2.0” s-a prezentat ca fiind un hacker român, negând că ar colabora cu Rusia, iar Moscova a negat în repetate rânduri că ar fi implicată în atacurile cibernetice.

Autorităţile americane suspectau de mai mult timp că acesta avea legături cu Rusia, iar site-ul de ştiri The Daily Beast a relatat joi că investigatorii au obţinut recent dovezi concrete care indică legăturile directe ale acestuia cu spionajul rus.

O companie de securitate cibernetică a stabilit că hackerul a folosit o reţea privată virtuală (VPN) pentru a-şi masca identitatea, potrivit news.ro.

 The Daily Beast a relatat însă că hackerul a omis să activeze reţeaua la un moment dat, lucru care a făcut posibilă obţinerea adresei IP şi a locaţiei acestuia. Anchetatorii americani au folosit aceste date pentru a identifica cu exactitate autorul atacului cibernetic, un agent al serviciului militar rus de informaţii (GRU).

Hillary Clinton a susţinut în mai multe rânduri că atacurile cibernetice ce au vizat Partidul Democrat şi echipa democrată de campanie au jucat un rol major în înfrângerea sa în faţa candidatului republican, Donald Trump, lucru negat categoric de actualul preşedinte american, potrivit  news.ro

Potrivit unui raport al serviciilor secrete americane, preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, a ordonat campania de influenţare a rezultatului scrutinului prezidenţial din SUA în scopul facilitării victoriei lui Donald Trump şi în ambiţia de a submina sistemul liberal-democratic occidental.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Mihaela Rădulescu, un nou mesaj emoționant după moartea lui Felix Baumgartner. Cum l-a numit, de fapt 
Capital.ro
Surpriza verii în Europa: plaja care a depășit Grecia, Italia și Spania
Playtech.ro
Ora la care ar trebui coborâte jaluzelele pentru a scădea temperatura din casă cu câteva grade vara. Așa economisești bani la facturi
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?