Guvernul a alocat peste 273 de milioane de lei pentru refacerea infrastructurii afectate de inundaţii

Guvernul a alocat, miercuri, fonduri pentru refacerea infrastructurii afectate de inundații și pentru construirea unor obiective de investiții în 29 de județe, a anunțat purtătorul de cuvânt al Executivului, Liviu Iolu.
Iulian Tudor
21 dec. 2016, 16:52
Guvernul a alocat peste 273 de milioane de lei pentru refacerea infrastructurii afectate de inundaţii

„Printr-o Hotărâre de Guvern adoptată în ședința de azi (n.r. – miercuri), s-a aprobat alocarea din bugetul fondului de intervenție a sumei de 273,9 milioane lei pentru bugetele locale ale unor unități administrativ-teritoriale din 29 de județe. Fondurile sunt necesare pentru refacerea infrastucturii afectate de calamitățile naturale produse de inundații în aceste 29 de județe. (…) Suma alocată va fi destinată pentru refacere de drumuri județene, comunale sau sătești, refacerea de străzi, poduri și podețe — acest lucru contribuind la desfășurarea transportului rutier în condiții de siguranță”, a spus Liviu Iolu, într-un briefing la Palatul Victoria, potrivit Agerpres.

El a precizat că Guvernul a mai aprobat alocarea, din fondul de rezervă bugetară, a sumei de 22,7 milioane de lei pentru realizarea unor obiective de investiții din județul Neamț.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Executivului, 11 milioane de lei vor fi destinați construirii unui corp de clădire — pavilion central pentru complexul de servicii pentru persoane adulte cu handicap din Roman. Investiția vine după ce, în luna noiembrie a acestui an, într-un salon s-a prăbușit o parte din tavan. „Mai multe persoane au necesitat îngrijiri medicale, iar clădirea a fost deteriorată, fiindu-i afectată rezistența”, a explicat Iolu.

Alte 11,7 milioane de lei vor fi folosite pentru construirea unei noi clădiri în cadrul Centrului de recuperare și reabilitare neuropsihică din Războieni.

Printr-o altă Hotărâre de Guvern, s-au luat măsuri pentru asigurarea alimentării cu energie termică în sistem centralizat în Arad, Bihor, Constanța și Galați.

Guvernul a alocat fondurile necesare astfel: 16 milioane de lei pentru municipiul Arad, 25 de milioane de lei pentru municipiul Oradea, 25 de milioane de lei pentru municipiul Constanța și 17 milioane de lei pentru municipiul Galați.

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Cât costă rochia roz îmbrăcată de Aryna Sabalenka, după câștigarea US Open 2025. Sportiva nu a cheltuit mulți bani
Capital.ro
Anunțul MAI despre cărțile de identitate electronice. Ce se întâmplă cu românii care au depus deja cerere
Playtech.ro
Care este cel mai mic copac din lume? E cât un telefon mobil şi rezistă la cele mai dure condiţii
Adevarul
Scene bizare la o grădiniță din Satu Mare: Copiii, îmbrăcați în uniforme de Șoimi ai Patriei și Pionieri. Cum răspunde instituția
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Criză politică în Franța, după ce Guvernul Francez a căzut
Cancan.ro
Elena Udrea se angajează! Unde va activa fosta blondă de la Cotroceni, la 2 luni după ce a fost eliberată din penitenciar
iamsport.ro
Radu Banciu, necruțător: ”Cea mai proastă națională de când există fotbalul! O echipă tâmpă și mizerabilă, el e un fel de Lăcătuș, cel mai prost antrenor”
MediaFlux
Tara care a devansat, prin decret, Crăciunul. Sărbătoarea va fi pe 1 octombrie
stirilekanald.ro
VIDEO Criză politică în Franța, după ce Guvernul a rămas fără susținere în Parlament. Emmanuel Macron va numi un nou prim-ministru "în următoarele zile”
substantial.ro
În sfârșit! O tehnică unică, capabilă să te ajute pentru totdeauna cu durerile de spate și chinuitorul nerv sciatic. Asta chiar nu stiam!